علل و عوامل خطر برای برونشکتازی (گشادی برونش‌ها)
30 خرداد 1401 ساعت: 19:3برونشکتازی ممکن است برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، اما به نظر می‌رسد این بیماری در زنان و افراد بالای 65 سال شایع‌تر است. برونشکتازی اغلب توسط فیبروز کیستیک (یک بیماری ژنتیکی که باعث عفونت طولانی‌مدت ریه‌ها و تنفس می‌شود) ایجاد می‌شود.
علل شایع

عفونت‌ها، آسپیراسیون و انسداد راه‌های هوایی شرایط اکتسابی شایعی هستند که ممکن است در طول زمان منجر به ایجاد برونشکتازی شوند.

عفونت‌ها

آسیب به دیواره‌های راه‌های هوایی شایع‌ترین علت برونشکتازی است. نمونه‌هایی از عفونت‌هایی که به برونشکتازی کمک می‌کنند شامل ذات الریه شدید، سیاه سرفه، سل و عفونت‌های قارچی است.

آسپیراسیون

آسپیراسیون مزمن ریوی نتیجه استنشاق مواد خوراکی یا مواد موجود در معده به داخل ریه است. هنگامی که آسپیراسیون شدید یا مکرر باشد، می‌تواند منجر به التهاب راه‌های هوایی و ایجاد برونشکتازی شود. ممکن است از طریق اختلال بلع حلقی دهانی یا بیماری رفلاکس معده ایجاد شود.

انسداد راه هوایی

یک راه هوایی مسدود شده می‌تواند مخاط را به دام بیاندازد و باعث عفونت در پشت انسداد شود که در نهایت منجر به آسیب راه هوایی می‌شود. تومور همچنین می‌تواند باعث انسداد راه هوایی شود.

عوامل خطر

برخی از افراد عوامل، خطر خاصی برای ایجاد برونشکتازی دارند. معمولاً مواردی هستند که کنترل زیادی روی آنها ندارید. اینها شامل جنسیت، سن، شرایط مادرزادی، آلرژی و برخی بیماری‌ها می باشد.

جنسیت

به نظر می‌رسد برونشکتازی زنان را شدیدتر و بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌دهد. محققان معتقدند که به افزایش پاسخ‌های التهابی و قرار گرفتن در معرض آن مربوط می‌شود.

سن

خطر برونشکتازی با افزایش سن افزایش می‌یابد. بیش از نیمی از افراد مبتلا به برونشکتازی بالای 65 سال سن دارند. مشکلات تنفسی و این وضعیت در افراد مسن بسیار بدتر است.

فیبروز کیستیک

این بیماری نتیجه یک پروتئین ژن معیوب است که باعث می‌شود بدن مخاط چسبناک ضخیم تولید کند که ریه‌ها را مسدود می‌کند و منجر به عفونت‌های خطرناک ریه و تخریب راه‌های هوایی می‌شود.

آسپرژیلوز برونکوپولمونری آلرژیک

این وضعیت نتیجه واکنش آلرژیک به قارچی به نام آسپرژیلوزیس است. این واکنش باعث تورم راه‌های هوایی و در نهایت آسیب می‌شود.

اختلالات عملکرد مژک

هر گونه اختلالی که بر عملکرد مژک تاثیر بگذارد می‌تواند باعث آسیب به راه‌های هوایی شود. دیسکینزی مژگانی اولیه یک اختلال مژک ارثی است که در آن مژک‌ها به درستی کار نمی‌کنند و نمی‌توانند ترشحات را به طور موثر تمیز کنند.

 ابتلا به این بیماری می‌تواند فرد را در معرض خطر عفونت‌های مکرر و آسیب طولانی مدت راه‌های هوایی قرار دهد.

کمبودهای ایمنی

افرادی که دارای نقص ایمنی، از جمله کمبود آنتی‌بادی هستند، بیشتر در معرض عفونت‌های مکرر هستند.

بیماری خودایمنی

بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و سندرم شوگرن می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

سبک زندگی و علل محیطی

علل دیگر مربوط به برونشکتازی قرار گرفتن در معرض محیطی و شیمیایی و مصرف مواد مخدر است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو