۱۰ ترفند پیشگیرانه از نفخ در قرنطینه خانگی
5 اردیبهشت 1399 ساعت: 09:2بیش از یک ماه از قرنطینه خانگی می گذرد و کم تحرکی، خوردن تنقلات مختلف و تغییر عادت های غذایی زمینه ساز اختلالات گوارشی هستند. از طرفی، استرس و اضطراب ناشی از کروناویروس نیز تشدیدکننده آنها خواهد بود. در این میان، نفخ یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که نه تنها آزاردهنده است بلکه ظاهر ناخوشایندی نیز ایجاد می کند.
بنابراین، بهتر است در این روزهای خانه نشینی با رعایت برخی توصیه ها به بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک و از شدت نفخ بکاهیم. این توصیه های کاربردی عبارتند از:

۱. سحرخیزی

۱۵ دقیقه زودتر از همیشه از خواب بیدار شوید و تمرین های ریلکسیشن داشته باشید. یکی از بهترین تمرین ها این است که دو زانو بنشینید طوری که باسن روی پاشنه پا باشد. سر را به سمت زانوها خم کنید، دست ها را در امتداد بدن بکشید و شانه ها را به سمت زمین شل کنید و به این ترتیب چند دقیقه ای در این حالت دم و بازدم آرام داشته باشید.

۲. رطوبت رسانی بدن

پس از خواب شبانه، بدن دچار کمبود آب می شود. بنابراین، پس از بیدارشدن یک لیوان آب ولرم بنوشید. البته بهتر است کمی آبلیمو تازه نیز اضافه کنید تا سیستم گوارش و عملکرد روده ها بهبود پیدا کند.

۳. تنفس شکمی

نفس کشیدن از شکم باعث ایجاد احساس نشاط می شود همچنین روده بزرگ اتساع پیدا کرده و دفع بهتر انجام خواهد شد. برای این کار، کاملا صاف به پشت روی زمین بخوابید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید در حالی که عضلات شکم تان را منقبض می کنید. این کار باعث بالا آمدن دیافراگم و خروج بهتر هوا از ریه ها می شود. سپس به آرامی هوا را از بینی بیرون دهید و شکم تان را رها کنید.

۴. ماساژ شکم

ماساژ جریان خون در مویرگ ها و تبادل بین سلولی را تقویت می کند. البته تاثیر آرام بخشی و تسهیل عملکرد گوارش نیز دارد. بنابراین، دست های تان را به هم بکشید تا کمی گرم شود. سپس دست را مشت کرده و به آرامی در جهت عقربه های ساعت روی معده ضربات ملایم بزنید. سپس تنفس عمیق داشته باشید و طی بازدم، به سمت پهلوها ماساژ را ادامه دهید.

۵. بوییدن گیاهان آرامش بخش


در روزهای قرنطینه که همه کم و بیش درگیر استرس هستند، اسانس ها طبیعی به حفظ آرامش کمک می کنند. اسنشاق اسانس بابونه، اسطوخودوس و سنبل الطیب در این شرایط توصیه می شود. البته می توان از دمنوش های این گیاهان نیز استفاده کرد.

۶. جویدن کامل لقمه غذا

باعجله خوردن یک ساندویچ نمی تواند صبحانه مناسبی باشد. حتما برای صبحانه خوردن وقت بگذارید و هر لقمه را به آرامی بجوید. روند هضم غذا از آغشته شدن غذا با آنزیم های بزاق شروع می شود که در نتیجه مانع از اسپاسم عضلات معده (که یکی از عوامل نفع است) خواهد بود.

۷. مصرف آویشن و زیره

آویشن نه تنها برای مقابله با ویروس سرماخوردگی و آنفلوانزا عالی است بلکه خواص ضداسپاسم نیز دارد. بنابراین، 2 قاشق چایخوری پودر آویشن را در یک لیوان بزرگ آب جوش بریزید و بگذارید 10 دقیقه دم بکشد. این دمنوش را صبح بنوشید. مصرف زیره در وعده صبحانه نیز به رفع نفخ و گاز معده کمک می کند.

۸. مصرف پروبیوتیک‌ها


پروبیوتیک ها تاثیر فوق العاده ای در عملکرد فلور روده ای دارند و مانع از مشکلات گوارشی می شوند. ماست، شیر و دیگر فرآورده های غنی شده با این باکتری های مفید را در برنامه غذایی تان بگنجانید و یا از مکمل آنها استفاده کنید.

۹. برنامه ریزی برای آغاز روز

استرس و دلهره بر سیستم گوارش تاثیر جدی دارند. بنابراین، برای حفظ آرامش در روزهای قرنطینه، برنامه ریزی داشته باشید و حداقل برنامه های هر روز را برای خود مشخص کنید. البته انجام تمرین های ورزشی را برای حفظ آرامش و بهبود عملکرد قلب تان فراموش نکنید.

۱۰. مکمل منیزیم


منیزیم به رفع اسپاسم عضلات کمک می کند و به همین دلیل سیستم گوارش را آرامش می دهد. بنابراین مصرف دوره یک ماهه مکمل منیزیم (روزانه 350 میلی گرم) در شرایط استرس زا توصیه می شود. البته بهتر از منابع خوراکی منیزیم مانند موز و شکلات تلخ را نیز استفاده کرده و در مورد مکمل با پزشک تان مشورت کنید.

ترجمه: مریم سادات کاظمی
منبع: Top Santé.fr

چطور از پروبیوتیک‌ها برای تقویت سیستم ایمنی کمک بگیریم؟
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو