علائم و درمان سابلوکساسیون (دررفتگی جزئی) مفصل
28 خرداد 1401 ساعت: 10:3سابلوکساسیون مفصل دررفتگی جزئی مفصل است. نتیجه آسیب حاد یا آسیب حرکت مکرر است، اما می‌تواند ناشی از شرایط پزشکی باشد که یکپارچگی رباط‌ها را تضعیف می‌کند.
بر خلاف لوکساسیون (دررفتگی کامل یک مفصل)، دررفتگی جزئی تنها منجر به جدا شدن جزئی مفصل می‌شود. برخی از علائم رایج عبارتند از:

درد و تورم در اطراف مفصل

احساس بی‌ثباتی مفصل

تحرک محدود یا از دست دادن دامنه حرکتی

از دست دادن احساس یا بی‌حسی (معمولاً موقتی)

کبودی

درمان

پس از بررسی آسیب، پزشک با استفاده از معاینه دستی، مفصل را در موقعیت مناسب خود برمی‌گرداند و ممکن است شامل چرخاندن یا کشیدن اندام باشد.

هنگامی که مفصل به درستی تراز شد و پزشک هرگونه عارضه را رد کرد، درمان بر کاهش التهاب و درد متمرکز خواهد شد. رویکرد استاندارد که با نام اختصاری RICE شناخته می شود، شامل موارد زیر است:

استراحت: به شما آموزش داده می‌شود که فعالیت را محدود کنید و از وارد کردن وزن بر روی مفصل آسیب دیده خودداری کنید. برای بهبود بهبودی و اطمینان از ثبات، پزشک ممکن است مفصل را با یک آتل، بریس یا گچ بی‌حرکت کند.

استفاده از یخ: یخ زدن در یک آسیب به گشاد شدن رگ‌های خونی برای کاهش درد، التهاب و تورم کمک می‌کند. برای جلوگیری از سرمازدگی، کمپرس یخ را به مدت حداکثر 15 تا 20 دقیقه چندین بار در روز با پیچیدن در یک پارچه و قرار دادن روی آن انجام دهید.

فشرده‌سازی: پزشک ممکن است یک باند ارتجاعی را برای کنترل تورم، کاهش جریان خون و ارائه حمایت ساختاری از مفصل آسیب دیده پیشنهاد کند.

ارتفاع: قرار دادن مفصل بالای قلب همچنین می‌تواند با کاهش جریان خون و فشار به مفصل، درد و التهاب را کاهش دهد.

پزشک ممکن است یک داروی ضد‌التهابی غیراستروئیدی را برای کاهش تورم و التهاب پیشنهاد کند.

جراحی مفصل

گاهی اوقات، اگر مفصل نتواند به صورت دستی مجدداً تراز شود یا دررفتگی عودکننده باشد، ممکن است جراحی مورد نیاز باشد. جراحی ممکن است شامل پیوند استخوان یا بافت‌های همبند در فضای مفصل، جداسازی (برداشتن) غضروف یا استخوان برای بهبود تحرک مفصل، یا ترمیم رباط‌ها یا تاندون‌های پاره شده باشد.

ریکاوری و توانبخشی

هنگامی که التهاب حاد فروکش کرد، پزشک ممکن است یک برنامه درمانی طولانی مدت را پیشنهاد کند. در بیشتر موارد می‌توانید عملکرد مفصل را با تمرینات ساده در خانه به طور کامل بازیابی کنید.

دررفتگی جزئی شدید می‌تواند باعث اختلال و بی‌ثباتی طولانی مدت شود. اگر این علائم پس از درمان ادامه یابد، پزشک احتمالاً شما را به یک فیزیوتراپیست برای تقویت عضلات و رباط‌ها و حفظ یا افزایش دامنه حرکتی مفصل ارجاع می‌دهد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو