علائم آبله میمونی چیست؟
24 خرداد 1401 ساعت: 22:3موارد غیرمعمول بیماری آبله میمونی در سراسر جهان مشاهده می‌شود. خوشبختانه این بیماری نادر است و شدت کمتری نسبت به همنوع خود یعنی آبله دارد.
این بیماری با موارد زیر شروع می‌شود:
تب

سردرد

دردهای عضلانی

کمر درد

تورم غدد لنفاوی

لرز

خستگی

پس از یک تا سه روز، بیمار دچار بثورات پوستی می‌شود که اغلب روی صورت شروع می‌شود و سپس به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد.

توجه داشته باشید که آبله میمونی معمولا با علائمی شبیه آنفولانزا از جمله تب، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی شروع می‌شود. و تفاوت کلیدی آن با آبله این است که باعث تورم غدد لنفاوی می‌شود. 

در عرض یک تا سه روز، بثورات پوستی ظاهر می‌شوند. معمولاً از صورت شروع می‌شود و سپس به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد، از جمله در کف پا و کف دست.

ضایعات در چهار مرحله پیشرفت می‌کنند، از لکه‌های صاف گرفته تا برآمدگی‌های برجسته تا تاول‌ها و ضایعات پر از چرک. ضایعات معمولاً در هر قسمت از بدن یک اندازه هستند و یک اندازه رشد خواهند کرد. با بهبودی بدن از بیماری، ضایعات به پوسته تبدیل شده و در نهایت می‌ریزند.

علائم گیج‌کننده

برخی از بیماران آبله میمون راش‌هایی دارند که بیشتر شبیه زخم هستند تا ضایعات برجسته و پر از چرک. و در برخی موارد فعلی، بثورات از ناحیه تناسلی شروع شده و یا موضعی باقی می‌ماند و یا به سایر نواحی بدن گسترش می‌یابد.

بسیاری از عفونت‌های رایج وجود دارند که می‌توانند علائمی شبیه آبله میمون ایجاد کنند. به عنوان مثال، ضایعات ممکن است به دلیل واکنش‌های آلرژیک ایجاد شوند و غدد لنفاوی ممکن است در پاسخ به چندین عفونت متورم شوند.

توجه داشته باشید که علائم ممکن است تا 5 تا 21 روز پس از ابتلا به آبله میمون ظاهر نشوند. پس افرادی که در معرض یک بیمار مبتلا به آبله میمون هستند، باید به مدت 21 روز از دیگران جدا شوند تا از سرایت آن به دیگران جلوگیری شود. این بیماری معمولا دو تا چهار هفته طول می‌کشد.

چه کسانی در خطر ابتلا به آبله میمونی هستند؟

هر کسی که با یک فرد مبتلا تماس نزدیک داشته باشد، احتمال ابتلا به آبله میمونی را دارد. اما این بیماری به اندازه کووید19 مسری نیست.

اغلب از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. همچنین می‌تواند از طریق مایعات بدن، قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه و مواد آلوده مانند رختخواب منتقل شود.

در شیوع‌های قبلی آبله میمونی، محققان دریافتند که احتمال شیوع آبله میمونی برای افرادی که در یک خانواده زندگی می‌کنند بیشتر است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو