7 مزیت شگفت‌انگیز فیتواستروژن‌ها برای پوست
8 خرداد 1401 ساعت: 13:3استروژن‌های گیاهی یا فیتواستروژن‌ها، ترکیبات طبیعی و ایمنی هستند که برای مقابله با کاهش استروژن در بدن زنان و پدیده‌ای به‌نام «پیری هورمونی» کاربرد دارند. فیتواستروژن‌ها مولکول‌های کوچکی شبیه به استروژن دارند، اما از گیاهان خاصی مانند دانه انگور، سویا، بذر کتان و... گرفته می‌شوند. درحالی که مدت‌هاست می‌دانیم که این ترکیبات برای سلامت عمومی بدن مفید هستند، یافته‌های علمی جدیدتر نشان می‌دهند که بسیاری از انواع فیتواستروژن‌ها، اگر به‌صورت موضعی استفاده شوند، مزیت‌ها و فواید شگفت‌انگیزی برای مبارزه با پیری پوست خواهند داشت. 

در ادامه با چند مورد از این مزیت‌ها آشنا می‌شویم.

 

1. مولکول‌های کوچک فیتواستروژن‌ها به‌راحتی از طریق پوست جذب می‌شوند 

 

برخلاف بسیاری از ترکیبات موجود در محصولات ضدپیری، فیتواستروژن‌ها دارای مولکول‌های بسیار ریزی هستند. به‌علاوه، گیرنده‌های خاصی برای دریافت فیتواستروژن‌ها در درم و اپیدرم پوست وجود دارند، درحالی که خود فیتواستروژن‌ها نیز ساختارهای سلولی پوست را برای پدید آوردن عناصر پوستی سالم و درخشان فعال می‌کنند.


2. فیتواستروژن‌ها سیستم ترمیم پوست را تقویت می‌کنند 

 

مطالعات علمی نشان داده‌اند که فیتواستروژن‌ها از طریق فعال‌سازی گیرنده‌های خاص در پوست، سلول‌های پوستی خاص را برای کلاژن‌سازی فعال می‌کنند، درحالی که نقش مثبتی هم در ارتقای روندهای ترمیمی پوست و ارتقای کیفیت پوست دارند. 

 

3. فیتواستروژن‌ها درخشش پوست را افزایش می‌دهند 

 

مولکول‌های طبیعی فیتواستروژن‌ها به‌خوبی شکل‌گیری اسید هیالورونیک را در پوست افزایش می‌دهند؛ همان ماده‌ای که قابلیت حفظ رطوبت را برای پوست به‌وجود می‌آورد. بنابراین فیتواستروژن‌ها می‌توانند درخشش پوست را افزایش دهند. 

 

4. فیتواستروژن‌ها اُفتادگی پوست را به تاخیر می‌اندازند 

 

امروزه ثابت شده است که فیتواستروژن‌ها باعث افزایش مولکول الاستین در پوست می‌شوند. الاستین و کلاژن همان ساختارهای کلیدی و مهم در شکل‌گیری بافت‌های همبند سالم هستند. ویژگی دیگر الاستین این است که انعطاف‌پذیری مطلوبی به پوست می‌دهد و مانع از اُفتادگی پوست می‌شود. 

 

5. فیتواستروژن‌ها پوست را تسکین می‌دهند 


فیتواستروژن‌ها دارای اثرات آرام‌بخش برای پوست هستند، مانع از شکل‌گیری جوش‌های پوستی می‌شوند و ترشحات سبوم را به تعادل می‌رسانند و در این راستا به کاهش التهاب و تحریکات پوستی کمک می‌کنند. 

 

6. فیتواستروژن‌ها به نابودی رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند 

 

استروژن نوعی آنتی‌اکسیدان است و فیتواستروژن‌های نهفته در گیاهان نیز همین ویژگی را دارند. درحالی که همه آنتی‌اکسیدان‌ها دارای قابلیت‌های فیتواستروژن‌ها نیستند (مانند ویتامین C)، اما فیتواستروژن‌ها واقعا اثربخشی خوبی برای نابود کردن رادیکال‌های آزاد دارند. 

 

7. فیتواستروژن‌ها از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند 

 

یافته‌های علمی متعدددی نشان داده‌اند که فیتواستروژن‌ها از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند. برای مثال جنیستئین که از سویا یا مغزهای خام گرفته می‌شود، بیشتر از دیگر انواع فیتواستروژن‌ها مورد توجه محققان قرار گرفته است و مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که این ماده می‌تواند از پوست در برابر پرتوهای خورشیدی محافظت کند.

 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: dermstore

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو