عوارض و سایر مشکلات سلامتی مرتبط با سندرم داون
1 خرداد 1401 ساعت: 18:3سندرم داون یک وضعیت ژنتیکی است، زمانی ایجاد می‌شود که فردی به جای ۴۶ کروموزوم معمولی، با ۴۷ کروموزوم در سلول‌های خود متولد شود. افراد مبتلا به این بیماری در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های متعددی (از جمله آلزایمر، چاقی و موارد دیگر) هستند. 
مهم است که افراد مبتلا به سندرم داون بدانند مستعد ابتلا به چه چیزی هستند و به طور منظم به پزشک مراجعه کنند تا مشکلاتی را که ایجاد می‌شود تشخیص دهند و برطرف کنند.

نقایص قلبی

عارضه شماره یک برای افراد مبتلا به سندرم داون تولد با نقص قلبی است. چهل و هفت درصد از این افراد با نقص قلبی متولد می‌شوند. و شدت نقایص می‌تواند متفاوت باشد. می‌تواند یک سوراخ جزئی باشد که به مرور زمان بهبود می‌یابد یا چیزی جدی‌تر که نیاز به جراحی قلب باز دارد.

بیماری آلزایمر

سندرم داون به عنوان تولد با مواد ژنتیکی اضافی تعریف می‌شود. این ماده ژنتیکی اضافی می‌تواند عملکرد سلول‌های مغز را تغییر دهد، که این افراد را در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار می‌دهد.

مشکلات تیروئید

کم‌کاری تیروئید در بین افراد مبتلا به سندرم داون شایع است و حدود 10 درصد از کودکان و بین 13 تا 50 درصد از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
سرطان خون

سرطان خون خطر بزرگی نیست، اما این خطر برای افراد مبتلا به سندرم داون بیشتر از سایرین است. حدود 1 درصد از این افراد در مقطعی از زندگی خود به سرطان خون مبتلا می‌شوند.

قطع تنفس حین خواب

قطع تنفس انسدادی خواب که می‌تواند بر توانایی‌های شناختی، سرعت رشد و عملکرد قلب تاثیر منفی بگذارد، 50 تا 100 درصد از این افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مسائل بینایی

بیش از نیمی از افراد مبتلا به سندرم داون به بیماری چشمی مبتلا می‌شوند و این مشکلات می‌تواند از مشکلات مجرای اشک تا آب مروارید در سنین پایین متغیر باشد. بسیاری از این افراد به عینک نیاز دارند.

مسائل شنوایی

حدود 80 درصد از کودکان مبتلا به سندرم داون کاهش شنوایی را تجربه می‌کنند که می‌تواند نتیجه بیماری‌های گوش یا موم اضافی گوش به دلیل ساختار گوش باشد (از لحاظ آناتومی، گوش‌ها در افراد مبتلا به این بیماری کمی متفاوت رشد می‌کند).

کروموزوم اضافی فقط مشکلاتی را به همراه ندارد. تعدادی از مزایای سلامتی نیز در ارتباط با آن وجود دارد. افراد مبتلا به سندرم داون معمولاً به تومورهای توپر اندام‌ها مبتلا نمی‌شوند. سرطان ریه، سرطان مغز و سرطان کبد چیزهایی هستند که بزرگسالان در جمعیت عمومی می‌توانند به آن مبتلا شوند. اما افراد مبتلا به سندرم داون تمایلی به ابتلا به آن ندارند. و نیز افراد مبتلا به این بیماری تمایلی به تجربه فشار خون بالا، پلاک‌های کلسترول در شریان‌های خود و سکته ندارند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو