علائم و بیماری‌های مرتبط با تورم لوزه‌ها
28 اردیبهشت 1401 ساعت: 16:2ممکن است لوزه‌ها گهگاه به دلیل عفونت متورم شوند، و این تورم در اکثر افراد پس از چند هفته کاهش می‌یابد. اما در برخی افراد، تورم در لوزه‌ها به یک بیماری مزمن تبدیل می‌شود که از بین نمی‌رود. برخی دیگر ممکن است به التهاب لوزه‌های عودکننده مبتلا شوند، وضعیتی است که در آن عفونت‌های مکرر باعث می‌شود که لوزه‌هایشان به‌طور منظم متورم شود. اندازه بزرگ لوزه‌ها می‌تواند منجر به سایر خطرات و عوارض سلامتی شود.
علائم و عوارض

در ادامه علائم معمول و عوارض احتمالی ناشی از تورم لوزه‌ها بیان شده است:

گلو درد و بلع دردناک

بزرگترین ناراحتی در هنگام تورم لوزه‌ها گلودرد است. به دلیل درد هنگام بلع ممکن است باعث شود که تمایلی به خوردن یا نوشیدن نداشته باشید.

در هنگام تورم حاد لوزه‌ها، کمبود غذا به احتمال زیاد منجر به سوء‌تغذیه نمی‌شود، اما اگر تورم و درد مزمن یا مکرر دارید، عدم تغذیه کافی و کاهش وزن می‌تواند مشکل‌ساز شود. توجه کنید که هنگام درد مزمن یا حاد همراه با گلودرد، باید مایعات زیادی بنوشید تا از کم‌آبی بدن جلوگیری کنید.

قطع تنفس یا آپنه در خواب

وضعیتی است که باعث می‌شود فرد برای مدت کوتاهی در طول خواب تنفس خود را متوقف کند. لوزه‌های متورم یکی از دلایل شایع آپنه انسدادی خواب هستند.

 تقریباً در 1٪ تا 4٪ از کودکان رخ می‌دهد. درمان توصیه شده برای آن برداشتن لوزه‌ها و آدنوئیدها (غده مانندها) با جراحی است.

لوزه‌های متورم که باعث آپنه خواب در بزرگسالان می‌شود، کمتر شایع است و بیشتر به عوامل دیگری مانند چاقی مرتبط است.

سایر عوارض

مشکل در تنفس: لوزه‌ها می‌توانند آنقدر متورم شوند که پشت گلو و راه هوایی را مسدود کنند

گوش درد

عفونت گوش

بوی بد دهان

تغییر صدا

آبسه دور لوزه: زمانی اتفاق می‌افتد که عفونت از لوزه‌ها به بافت‌های سر و گردن گسترش می‌یابد. بیشتر در بزرگسالان رخ می‌دهد و در کودکان نادر است.
درمان

در موارد لوزه‌های حاد، می‌توانید علائم را درمان کنید. برای دردهای مرتبط با بلع، از قرص‌های مکیدنی یا اسپری‌های گلو و داروهای بدون نسخه استفاده کنید. درمان درد به خوردن و نوشیدن راحت کمک می‌کند.

لوزه مزمن یا التهاب لوزه‌های عود‌کننده با عفونت‌های گاه‌به‌گاه که باعث یک دوره موقت تورم لوزه‌ها می‌شود متفاوت است. در این شرایط معمولاً با وجود استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و استراحت کافی برای مبارزه سیستم ایمنی، عفونت باقی می‌مانند.

استفاده از داروهای کورتونی یا استروئیدی در این شرایط بسته به شدت تورم باز هم به شرایط بیمار بستگی دارد. زیرا استروئیدها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند که بیشتر از مزایای استفاده از آنها باشد. و حتی اگر در ابتدا موثر باشند، علائم ممکن است عود کنند.

هنگامی که سایر درمان‌ها نتوانستند اندازه لوزه‌ها را کاهش دهد، ممکن است پزشک برداشتن لوزه‌ها و آدنوئیدها را با جراحی توصیه کند، مخصوصا اگر عوارضی مانند آپنه خواب دارید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو