آیا می توانم در دوران بارداری آموکسی سیلین مصرف کنم؟
28 اردیبهشت 1401 ساعت: 16:2آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک است که برای درمان انواع عفونت های باکتریایی مانند برونشیت و ذات‌الریه استفاده می‌شود. در دسته آنتی‌بیوتیک‌های شبه پنی‌سیلین قرار می‌گیرد. مانند همه آنتی‌بیوتیک‌ها، برای کشتن باکتری‌ها عمل می‌کند و به عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا کمکی نمی‌کند.
تا زمانی که پزشکتان معتقد باشد که مصرف آن ضروری است، به احتمال زیاد بی‌خطر است. اما در سه ماهه اول، بهتر است آن را مصرف نکنید زیرا ممکن است خطر شکاف کام را افزایش دهد.

البته باید توجه داشت که هر بارداری متفاوت است. اگر در مورد مصرف آن در دوران بارداری سوالی دارید، حتماً با پزشک در مورد شرایط خود مشورت کنید.

اگر قبل از اینکه بفهمید باردار هستید آن را مصرف می‌کردید باید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد کاری که می‌توانید انجام دهید مشاوره بخواهید. ممکن است از شما بخواهند که آنتی‌بیوتیک را قطع کنید یا دوره را تمام کنید.

نکات قابل توجه

از آنجایی که آموکسی‌سیلین از جریان خون مادر به جفت منتقل می‌شود، شناخت خطرات بالقوه مرتبط با استفاده از آموکسی‌سیلین در بارداری بسیار مهم است.

واکنش آلرژیک

آموکسی‌سیلین ممکن است در برخی افراد باعث واکنش آلرژیک شود، اگرچه واکنش‌های شدید نادر است. اگر در گذشته بثورات پوستی یا واکنش آلرژیک به آموکسی‌سیلین یا نوع دیگری از پنی‌سیلین داشته‌اید، بهتر است آن را مصرف نکنید. اگر در حین مصرف متوجه بثورات پوستی شدید، مصرف آن را متوقف کنید تا زمانی که بتوانید با پزشک صحبت کنید.

احتمال افزایش خطر شکاف کام

برخی تحقیقات ارتباطی بین مصرف آموکسی‌سیلین در دوران بارداری و افزایش خطر شکاف کام در نوزادان را پیدا کرده‌اند. از لحاظ تاریخی، نگرانی‌هایی در این مورد وجود داشته است، اما نتایج آزمایش‌ها متناقض بوده است. کام در طول هفته دوازدهم دوره جنینی به طور کامل تشکیل می‌شود، بنابراین آموکسی‌سیلین مصرف شده در سه ماهه دوم یا سوم بارداری قطعا باعث ایجاد شکاف کام نمی‌شود.

آن را فقط در صورت لزوم مصرف کنید

برای اکثر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی تجویز آنتی‌بیوتیک لازم نیست، مگر اینکه شدید باشند. این امر به ویژه در سه ماهه اول که جنین از نظر ساختاری شکل می‌گیرد، مهم است.

اگر علائم شما فعالیت را برایتان دشوار می‌کند، با پزشک خود تماس بگیرید. آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است بهترین راه باشند، زیرا عفونت‌های درمان نشده می‌توانند خطرات خود را ایجاد کنند. حتی اگر علائم خفیف باشند، همیشه ایده خوبی است که با پزشک خود صحبت کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellfamily
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو