آنچه درباره آرتریت روماتوئید در پا باید بدانید
28 اردیبهشت 1401 ساعت: 16:2آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی و التهابی مزمن است که بسیاری از مفاصل بدن از جمله پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در هر یک از پاها 26 استخوان، 30 مفصل و بیش از 100 بافت نرم پشتیبان وجود دارد. 


می‌تواند هر یک یا همه این مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع، بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به آن علائمی دارند که روی پاهای آنها تاثیر می‌گذارد. بافت‌هایی مانند غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها و کپسول مفصلی توسط سیستم ایمنی بدن تجزیه می‌شوند. و با پیشرفت بیماری احتمالاً در راه رفتن و ایستادن برای مدت طولانی مشکل خواهند داشت. هر دو پا را به طور همزمان تحت تاثیر قرار می‌دهد و ایستادن را دشوارتر می‌کند.

شعله‌ور شدن آرتریت روماتوئید را می‌توان با موارد زیر تحریک کرد:

عفونت

بیماری

تلاش بیش از حد

فشار

کمبود خواب

عدم مصرف صحیح داروها

درمان

آرتریت روماتوئید یک بیماری در کل بدن است. برخی از درمان‌ها سیستم ایمنی بیش‌فعال شما را هدف قرار می‌دهند، در حالی که برخی دیگر علائم موجود در پاهای شما را هدف قرار می‌دهند. درمان شامل داروها، درمان‌های خانگی و گاهی جراحی است.

داروها 

داروهایی به نام داروهای ضد‌روماتیسمی اصلاح‌کننده معمولاً برای سرکوب سیستم ایمنی بیش‌فعال در افراد مبتلا استفاده می‌شود. داروهای ضد‌التهابی می‌توانند به علائم پا در طول تشدید یا دوره‌هایی که علائم بدتر می‌شوند کمک کنند.

درمان های خانگی

می‌توانند به میزان قابل توجهی درد ناشی از آن در پاها را کاهش دهند.

• استراحت: از فعالیت‌هایی که درد را افزایش می‌دهد دوری کنید. اگر مجبورید مرتب راه بروید یا بایستید، برای استراحت روزانه خود برنامه‌ریزی کنید.

• از وسایل کمکی استفاده کنید: اگر هنگام راه رفتن درد قابل توجهی دارید، از عصا یا واکر برای تخلیه فشار بر پاهای خود استفاده کنید.

• جوراب‌های طبی فشاری بپوشید: برای کمک به بهبود گردش خون و کاهش تورم ناشی از آرتریت روماتوئید در طول روز مفید هستند.

• پاها را گرم کنید: با این کار جریان خون افزایش و درد کاهش می‌یابد. گرما همچنین می‌تواند به کاهش سفتی کمک کند.

• پاها را فعال نگه دارید: آرتریت روماتوئید باعث سفتی مفصل می‌شود. ورزش ملایم می‌تواند به کاهش سفتی در مچ پا و پا کمک کند.

• کفش‌های مناسب انتخاب کنید: برای جلوگیری از فشار اضافی روی مفاصل، کفش‌هایی با پنجه پهن (جلو کفش) انتخاب کنید. از کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید. اگر در کف پا درد دارید، کفش‌هایی را انتخاب کنید که دارای قوس داخلی باشند.

عمل جراحی

در برخی موارد، ممکن است برای درمان به جراحی نیاز باشد، به ویژه اگر ناهنجاری‌هایی دارید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو