آنچه در مورد سوفل قلبی در نوزادان و کودکان باید بدانید
25 اردیبهشت 1401 ساعت: 21:2سوفل قلبی صداهای غیر معمول قلبی هستند ممکن است به علل گوناگون در نوزادان و کودکان شنیده شوند.
این سوفل‌ها یا صداهای غیر معمول از جمله در این موارد شنیده می‌شوند:

جریان خون از طریق یک دریچه باریک یا جریان معکوس از طریق یک دریچه نشتی

منافذ غیر‌طبیعی بین حفره‌های قلب

اتصالات غیر‌طبیعی بین رگ‌های خونی اصلی که از قلب می‌آیند

ضخیم شدن غیر‌طبیعی بافت‌های قلب و در نتیجه سفت شدن دیواره‌ها

حرکت غیر‌طبیعی دریچه (به عنوان مثال، افتادگی دریچه میترال همراه با نارسایی)

همه سوفل‌های قلبی در نوزادان و کودکان خطرناک نیستند. دو سوم کودکان و حدود سه چهارم نوزادان دارای سوفل قلبی هستند. با این حال، سوفل نیز از علائم احتمالی اختلالات قلبی است.

وقتی پزشک اطفال سوفل قلب کودکی را می‌شنود، سعی می‌کند ارزیابی کند که آیا این یک سوفل بی‌ضرر یا نشانه‌ای از یک مشکل خطرناک است.

انواع سوفل قلب

بخش بزرگی از نوزادان و کودکان عادی سوفل بی‌ضرر دارند. بیشتر این سوفل‌ها در سیستول رخ می‌دهد، دوره‌ای که بطن‌ها در حال انقباض هستند. این سوفل‌ها در ناحیه وسیعی از قفسه سینه پخش نمی‌شوند. شدت آنها با تغییر موقعیت کودک تغییر می‌کند.

با این حال، پزشک اطفال احتمالاً می‌خواهد این سوفل‌ها را بررسی کند، اگر:

فرزند شما ناهنجاری‌های دیگری در سیستم گردش خون دارد

فرزند شما ویژگی‌های غیرعادی دارد

فرزند شما به خوبی رشد نمی‌کند

سوفل‌های مربوط به بیماری‌ها اغلب خشن هستند و در تمام قفسه سینه پخش می‌شوند. ممکن است در دیاستول (دوره‌ای که قلب در حال گشاد شدن و پر شدن است) یا حتی به طور مداوم شنیده شوند. کودکان مبتلا به سوفل ناشی از بیماری‌ها اغلب علائم دیگری از بیماری را خواهند داشت.

شدت سوفل از درجه 1 تا 6 درجه‌بندی می‌شود. چهار درجه اول را فقط با گوشی پزشکی می‌توان شنید، اما درجه‌های پنج و شش را می‌توان با گذاشتن دست روی قفسه سینه روی قلب احساس کرد.

علائم سوفل قلبی که باید مراقب آنها بود

سوفل قلبی شایع است و بیشتر آنها بی‌ضرر هستند، اما بخش کوچکی از آنها ناشی از اختلالات ساختاری یا عملکردی قلب است.
اگر کودک هر یک از این علائم را داشت، به پزشک اطفال اطلاع دهید.

تنگی نفس

عفونت‌های مکرر قفسه سینه

مشکل در شیر یا غذا خوردن

رشد ضعیف

عرق کردن هنگام غذا خوردن

رنگ آبی لب و پوست 

این علائم نشان‌دهنده سوفل مربوط به بیماری است و یک اختلال قلبی مرتبط محتمل است. احتمالاً پزشک اطفال توصیه می‌کند که با یک متخصص قلب کودکان مشورت کنید.

اگر کودک بیمار، استرسی یا هیجان‌زده باشد، سوفل ممکن است بلندتر شود. این صداها معمولاً با بزرگ شدن کودک ناپدید می‌شوند، اما تعداد کمی از آنها ممکن است تا بزرگسالی ادامه پیدا کنند.

سوفل‌های پاتولوژیک (ناشی از بیماری) قلب ناشی از یک اختلال قلبی زمینه‌ای است. اغلب، ناهنجاری‌هایی هستند که از بدو تولد وجود دارند (بیماری مادرزادی قلبی). گاهی اوقات، بیماری‌هایی مانند بیماری روماتیسمی قلب و اندوکاردیت عفونی می‌توانند سوفل قلبی در دوران کودکی ایجاد کنند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: webmd.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو