از مصرف پاستا تا افزایش هورمون شادی در بدن
25 اردیبهشت 1401 ساعت: 07:2آیا تا به حال به این مساله دقت کرده‌اید که چرا بیشتر بچه‌ها، انواع پاستا را دوست دارند و تقریبا کودکی پیدا نمی‌شود که دست رد به سینه پاستا بزند؟ مطالعات نشان می‌دهند که تمایل شدید خانم‌ها و کودکان به مصرف زیاد انواع پاستا، به دلیل این است که بعد از خوردن پاستا، هورمون اندورفین در بدن آزاد می‌شود.

اندورفین با نام هورمون شادی در جهان علم شناخته شده است! زمانی که سطح هورمون شادی در بدن بالا برود، خلق‌وخوی افراد بهتر می‌شود و یک حالت آرامش یافتن عمومی به بدن دست می‌دهد. به همین دلیل هم طرفداران پاستا برای تجربه چند باره این آرامش و بهبود خُلق پس از مصرف غذای مورد علاقه‌شان، دوست دارند که در فواصل زمانی کوتاهی آن را در رژیم غذایی خود داشته باشند. 

 

پاستا می‌تواند معتادتان بکند!

نتیجه تحقیقات فراوانی ثابت کرده است که اگر شما با خوردن پاستا احساس سرخوشی بکنید، به احتمال زیاد به مصرف آن اعتیاد پیدا می‌کنید و ترجیح می‌دهید که حداقل 3 تا 4 وعده در طول هفته از این غذای خوش‌خوراک، استفاده کنید. اما خبر خوب اینکه اعتیاد به پاستا، نه تنها ضرری ندارد بلکه می‌تواند به اصلاح الگوی غذایی، مخصوصا برای کودکان کمک بکند. مثلا اگر پاستا را با انواع سبزیجات و سس حاصل از پوره گوجه‌فرنگی تازه تهیه کنید، می‌توانید در کنار کربوهیدرات، حجم قابل توجهی از فیبر غذایی، ویتامین‌ها و املاح را هم در برنامه غذایی خود یا فرزندتان بگنجانید. افزودن تکه‌های پنیر فتا یا پنیرهای صبحانه کم‌چرب در مرحله آخر به پاستا یا تهیه سس پاستا با شیر کم‌چرب هم می‌تواند حجم قابل توجهی از نیاز روزانه بدن به کلسیم را تامین کند. 

 

خوردن پاستا به خواب بهتر هم کمک می‌کند

همان‌طور که گفته شد، خوردن پاستا با افزایش ترشخ اندورفین در بدن، به بالا رفتن سطح آرامش کمک می‌کند که همین مساله می‌تواند باعث تجربه خواب شبانه بهتر بشود. افرادی که پاستای سبکی برای وعده شام مصرف می‌کنند، معمولا راحت‌تر می‌خوابند. علاوه بر افزایش ترشح اندورفین، عامل دیگری هم باعث می‌شود که پاستا در گروه خوراکی‌های مناسب برای وعده شام به منظور کمک به خواب بهتر، قرار بگیرد. 

 

مطالعات نشان می‌دهند که وقتی شما یک ماده غذایی را به دقت و با آرامی می‌جوید، گیرنده‌های عصبی که مسئول حس سیری هستند، تحریک می‌شوند و به این ترتیب، حس گرسنگی در زمان مناسب از بین می‌رود و جلوی پرخوری شما گرفته می‌شود. از طرف دیگر، پاستا جزو خوراکی‌هایی است که به آرامی در دستگاه گوارش هضم می‌شود و برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارد. همین مساله باعث می‌شود که حس گرسنگی کاذب و اختلال خواب ناشی از آن پس از خوردن پاستا برای وعده شام به سراغ شما نیاید. 

 

اگر بتوانید پاستا را با سس سبزیجات و یک نوع پروتئین کم‌چرب مانند سینه مرغ یا بوقلمون طبخ کنید، ترکیبی به نام تریپتوفان را هم به بشقاب پاستای خود اضافه خواهید کرد. دریافت تریپتوفان کافی به افزایش آرامش و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: internationalpasta

نوشیدنی‌هایی که هوس شیرینی خوردن را کم می‌کنند 

2 راه برای کمک به حفظ محیط زیست در آشپزخانه​​​
گردو بر فلور روده‌ای تاثیر مثبت دارد!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو