علل شایع بثورات پوستی در کودکان
24 اردیبهشت 1401 ساعت: 19:2نوزادان و کودکان پوست حساسی دارند و این باعث می‌شود بیشتر از بزرگسالان دچار بثورات پوستی شوند. برخی از علل شایع را به اختصار توضیح می‌دهیم.
ضد‌آفتاب و تحریک پوست

اگر کودک پوست حساسی داشته باشد، ممکن است برخی از فرمول‌های کرم ضد‌آفتاب باعث ایجاد مشکل شوند. به دنبال ضدآفتاب‌های فاقد پارا آمینو بنزوئیک اسید باشید. (ماده‌ای که ممکن است تحریک‌کننده باشد)

صابون آنتی‌باکتریال

ترکیب رایج تریکلوزان موجود در این صابون‌ها ممکن است برای کودکان با پوست حساس تحریک‌کننده باشد.

مشکلات اگزما با لوسیون

نرم نگه داشتن پوست کودک با لوسیون وسوسه‌انگیز است، اما مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند حاوی عطرهایی باشند که ممکن است پوست حساس را تحریک کنند، به خصوص در کودکانی که از قبل اگزما دارند.

دستمال مرطوب 

ممکن است حاوی الکل و مواد معطری باشد که باعث تحریک پوست شود. برخی از دستمال‌ها همچنین دارای مواد نگهدارنده‌ای هستند که می‌توانند باعث درماتیت تماسی آلرژیک شوند.

شوینده 

مواد شیمیایی موجود در برخی از شوینده‌های لباس‌ ممکن است باعث درماتیت تماسی تحریک‌کننده شوند. در کودکانی که اگزما دارند شایع‌تر است. برای کمک به جلوگیری از آن، از یک شوینده ملایم بدون عطر و رنگ اضافه استفاده کنید.

 علاوه بر این، مطمئن شوید که تمام لباس‌ها، ملحفه‌ها و حوله‌های کودکتان را حداقل دو بار آبکشی کنید تا بقایای مواد شوینده پاک شود.

حساسیت به شامپو و نرم‌کننده

برچسب مواد را بررسی کنید. برخی از عطرها و مواد شیمیایی موجود در شامپوها و نرم‌کننده‌ها ممکن است پوست سر حساس را آزار دهند. برای ایمن بودن، به دنبال محصولات طبیعی با کمترین عطر، مواد شیمیایی و ترکیبات کلی باشید.

جایگزین‌های نرم‌کننده پارچه

سعی کنید 1/2 فنجان جوش‌شیرین یا 1/2 فنجان سرکه را به چرخه شستشوی ماشین لباسشویی خود اضافه کنید تا لباس‌ها نرم شوند.

نظافت منزل و بهداشت

برچسب مواد تشکیل‌دهنده روی پاک‌کننده‌های خانگی را بخوانید. به عنوان مثال، آلکیل فنل اتوکسیلات که در برخی مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده یافت می‌شود، ممکن است باعث مشکلات هورمونی شود. آمونیاک می‌تواند ریه‌ها را تحریک کند، پوست را بسوزاند و در صورت بلعیدن سمی است.

مواد نگهدارنده در صابون

برخی از صابون‌ها ممکن است حاوی فرمالدئید باشند، یک ماده نگهدارنده که می‌تواند باعث تحریک پوست، چشم و ریه شود.

آفت‌کش‌ها 

از آنجایی که نوزادان و کودکان نوپا زمان زیادی را روی زمین می‌گذرانند، هر آلاینده‌ای که روی زمین و فرش شما جمع شده باشد می‌تواند به دهان کودک شما راه پیدا کند.

 آفت‌کش‌ها و سایر سموم با گرد و غبار خانه قاطی می‌شوند. بچه‌ها وقتی دستشان را در دهان می‌گذارند، آن را لمس می‌کنند و قورت می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح خانه به خصوص کف  را با محصولات تمیز‌کننده ایمن تمیز کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: webmd.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو