تغییر شیوه زندگی، راه‌ی برای کنترل و درمان دیابت نوع 2
23 اردیبهشت 1401 ساعت: 19:2اگر دیابت نوع 2 دارید، احتمالاً با یک پزشک و تیم مراقبت دیابت کار می‌کنید تا سطح قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید. برنامه درمانی شما ممکن است شامل دارو، نظارت بر قند خون، تغییرات رژیم غذایی و موارد دیگر باشد. اما دیابت نوع 2 یک وضعیت پیشرونده است، به این معنی که با گذشت زمان، روش‌های درمانی که در ابتدا موثر بودند، می‌توانند مانند گذشته موثر نباشند.
اینجاست که عادات سبک زندگی سالم وارد می‌شود. به عنوان مثال، با حفظ وزن در محدوده سالم، خوردن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم، گاهی اوقات می‌توان از پیشرفت دیابت جلوگیری کرد. در اینجا چند تغییر در سبک زندگی وجود دارد.

برای مدیریت دیابت نوع 2 در طولانی‌مدت، باید سه کار را انجام دهید:

رژیم غذایی سالم داشته باشید.

به طور منظم تمرین کنید.

سطوح استرس خود را مدیریت کنید.

ورزش منظم و تغذیه سالم به جلوگیری از چاقی کمک می‌کند، مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد. بافت چربی اضافی باعث التهاب و استرس‌های دیگری در بدن می‌شود که نحوه واکنش سلول‌ها به انسولین را تغییر می‌دهد و کار انسولین را سخت‌تر می‌کند.

لازم نیست همه این تغییرات را یکجا انجام دهید. در عوض، روی دستیابی به یک هدف در یک زمان تمرکز کنید. روی انتخاب‌های غذایی خود تمرکز کنید. یکی از راه‌های تمرکز بر تغذیه سالم این است که توجه خود را به انتخاب غذای سالم و کنترل اندازه سهم معطوف کنید.

ورزش خود را تقویت کنید اگر بدن خود را به طور منظم حرکت نمی‌دهید، زمان آن رسیده است که نوعی ورزش را پیدا کنید که بتوانید با انجام آن احساس خوبی داشته باشید. از نظر فعالیت بدنی، 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط یا 75 دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت شدید توصیه می‌شود.

ورزش از ماهیچه‌های ما برای جذب قند از جریان خون استفاده می‌کند و به کاهش قند خون کمک می‌کند بدون اینکه نیازی به انسولین داشته باشیم. کاهش وزن همچنین می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد و سلول‌ها را دوباره به انسولین حساس‌تر کند.

استرس خود را مهار کنید اگر با افزایش استرس دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، می‌تواند بر مدیریت دیابت تاثیر بگذارد. استرس نه تنها می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد، بلکه فشار خون را افزایش داده و ضربان قلب را نیز سریع‌تر می‌کند.

بدانید چه چیزی از پزشک خود بپرسید. باید در مورد چگونگی شروع ایمن یک برنامه درمانی که شامل یک شیوه زندگی سالم متمرکز بر داروها در مواقع ضروری، تغذیه سالم، فعالیت بدنی و مدیریت استرس است، سوال کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو