راه‌هایی برای کند کردن پیشرفت ادم ‌ماکولای دیابتی
23 اردیبهشت 1401 ساعت: 19:2ادم ماکولای دیابتی که در اثر رتینوپاتی دیابتی ایجاد می‌شود، یک عارضه دیابت است. در این بیماری مایع توسط رگ‌های خونی آسیب‌دیده در چشم، به شبکیه نشت می‌کند و باعث تورم ماکولا می‌شود. مهم است که درمان را به تاخیر نیندازید. با اقدام فوری، می‌توان از کاهش دید بیشتر جلوگیری کرد.
سطح قند خون خود را کاهش دهید

داشتن قند خون بالا می‌تواند خطر نابینایی را افزایش دهد.

ویزیت‌های منظم چشم را برنامه‌ریزی کنید

معمولاً به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود که سالانه به چشم‌پزشک مراجعه کنند. پس از تشخیص ادم ماکولای دیابتی، بسته به پیشرفت بیماری و وضعیت قند خون، ممکن است نیاز به مراجعه بیشتر داشته باشید.

اگر سطح قند خون شما خیلی بالا است و عادات دیگری در سبک زندگی دارید (مثلاً سیگار کشیدن) که پیشرفت علائم را تسریع می‌کند، ممکن است لازم باشد هر چند ماه یک بار معاینه انجام دهید.

به طور منظم ورزش کنید

فعال ماندن می‌تواند به بهبود سطح قند خون کمک کند، و بهترین راه برای کاهش قند خون و بهبود حساسیت به انسولین، انجام ترکیبی از ورزش‌های هوازی و مقاومتی است.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

وقتی صحبت از حفظ یا کاهش سطح قند خون می‌شود، یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم می‌شود. رژیم غذایی پر از سبزیجات، دانه‌ها و آجیل توصیه می‌شود.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن خطر ابتلا به ادم ماکولای دیابتی را در افراد مبتلا به دیابت افزایش می‌دهد. همچنین افراد سیگاری مبتلا به دیابت بیشتر از افراد غیرسیگاری به بیماری قلبی، بیماری کلیوی، رتینوپاتی و نوروپاتی محیطی مبتلا می‌شوند.

سطح کلسترول و فشار خون خود را کنترل کنید

فشار خون بالا و سطح کلسترول ممکن است سلامت چشم را در افراد مبتلا به ادم ماکولای دیابتی بدتر کند.

از وسایل کمکی کم‌بینایی استفاده کنید

اگر ادم ماکولای دیابتی دارید، استفاده از وسایل کمکی مانند دستگاه‌های بزرگ‌نمایی و عینک مخصوص می‌تواند به حداکثر کردن دید شما کمک کند. و دستگاه‌های کم‌بینایی نه تنها کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشند، بلکه می‌توانند شما را ایمن نگه دارند و به شما در حفظ استقلال کمک کنند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو