علائم غم و اندوه در کودکان
23 اردیبهشت 1401 ساعت: 19:2وقتی یک بزرگسال غمگین می‌شود، به نظر می‌رسد که همیشه حضور دارد، حتی در لحظات شادی. با این حال، کودکان اغلب یک لحظه خوب به نظر می‌رسند، اما لحظه‌ای دیگر بسیار ناراحت می‌شوند، زیرا به نظر می‌رسد مغز آنها نمی‌تواند برای مدت طولانی با غم و اندوه کنار بیاید.
علائمی که ممکن است به دنبال از دست دادن عزیزی در کودکان مشاهده کنید، شامل این موارد می‌شود:

وابستگی

ممکن است پس از آن بیشتر وابسته شوند. به خاطر اینکه مجبور هستند به مدرسه بروند گریه کنند یا برای کارهایی که قبلاً به آنها تسلط داشتند کمک بخواهند تا توجه شما را جلب کنند.

رگرسیون (عقب‌گرد) رشد

کودکان نوپا و پیش‌دبستانی ممکن است شروع به خیس کردن تخت کنند یا در طول شب نخوابند. در همین حال، یک کودک ممکن است دوباره به خزیدن، صحبت کردن کودکانه بازگردد یا بخواهد دوباره از شیشه شیر بخورد.

مسائل درسی

کودکان بزرگتر که از دست دادن را تجربه کرده‌اند، اغلب با عقب افتادن از مطالعه یا رد شدن در کلاس‌هایی که زمانی در آن شرکت می‌کردند، اندوه را نشان می‌دهند. همچنین ممکن است در تمرکز روی کارها مشکل داشته باشند یا نتوانند تکالیف را انجام دهند.

مشکلات خواب

کودکان غمگین ممکن است بخواهند با والدین یا اطرافیان خود بخوابند، یا کابوس یا رویاهایی در مورد فردی که مرده است ببینند. در این میان، بچه‌های بزرگتر ممکن است کمی بی‌خوابی داشته باشند یا از مرگ بترسند، که آنها را از خوابیدن باز می‌دارد.

مشکل در تمرکز

ممکن است نتوانند روی فعالیت خاصی تمرکز کنند یا در تصمیم‌گیری و حل مسائل مشکل داشته باشند.

اضطراب

ممکن است نگران همه چیز باشند، به ویژه در مورد مرگ سایر افراد زندگی خود. به اطمینان خاطر نیاز دارند که به صورت روزانه ایمن و مراقبت خواهند شد. این نیاز به ویژه در میان کودکان پیش‌دبستانی مشهود است.

احساس رها شدن

ممکن است از جانب شخصی که مرده، و از سوی دیگران نیز احساس کنند مورد خیانت، طرد شدن یا رها شدن قرار گرفته‌اند. در نتیجه، ممکن است لازم باشد به آنها اطمینان داده شود که شما در کنار آنها خواهید بود.

واکنش‌های رفتاری

کودکان در هر سنی ممکن است با نشان دادن مشکلات رفتاری که قبلا وجود نداشتند، به غم و اندوه واکنش نشان دهند.

احساس گناه

برای بچه‌ها معمول است که خود را به خاطر مرگ یکی از عزیزانشان سرزنش کنند. ممکن است فکر کنند که این تقصیر آنهاست زیرا زمانی آرزو می‌کردند که آن شخص "برود" یا به نوعی فکر کنند که اعمال آنها باعث مرگ فرد شده است.

تغییرات در بازی

کودکان خردسال ممکن است در بازی‌های خود بیشتر درباره مرگ صحبت کنند. حیوانات و عروسک‌های آنها ممکن است بمیرند و دوباره زنده شوند. اگر شاهد این رفتار هستید، باید بدانید که فرزندتان در غم از دست دادن است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellfamily
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو