شایع‌ترین نگرانی‌های سلامتی برای سالمندان
23 اردیبهشت 1401 ساعت: 18:2افزایش سن می‌تواند مشکلاتی را برای سالمندان ایجاد کند. با آگاهی از این بیماری‌های مزمن رایج، می‌توانید با افزایش سن، اقداماتی را برای جلوگیری از بیماری انجام دهید.
آرتریت

احتمالاً بیماری شماره یک است که افراد 65 ساله یا بالاتر با آن مواجه هستند. تخمین زده می‌شود که 49.7 درصد از کل بزرگسالان بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به درد و کاهش کیفیت زندگی برای برخی از سالمندان شود.

 اگرچه آرتریت می‌تواند شما را از فعال بودن منصرف کند، مهم است که با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه فعالیت شخصی که همراه با سایر درمان‌ها می‌تواند به حفظ سلامت سالمندان کمک کند، همکاری کنید.

بیماری قلبی

عامل اصلی مرگ افراد بالای 65 سال است. به عنوان یک بیماری مزمن، بیماری قلبی 37 درصد از مردان و 26 درصد از زنان 65 سال و بالاتر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 با افزایش سن، افراد به طور فزاینده‌ای با عوامل خطر مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا زندگی می‌کنند که احتمال سکته مغزی یا ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

سرطان

دومین عامل مرگ و میر در میان افراد بالای 65 سال است. 28 درصد از مردان و 21 درصد از زنان بالای 65 سال با سرطان زندگی می‌کنند. اگر از طریق غربالگری‌ها، مانند ماموگرافی، کولونوسکوپی، و بررسی پوست تشخیص داده شود، بسیاری از انواع سرطان قابل درمان هستند. 

و اگرچه همیشه نمی‌توانید از سرطان پیشگیری کنید، می‌توانید کیفیت زندگی خود را به عنوان یک سالمند که مبتلا به سرطان است، از جمله در طول درمان، با همکاری با تیم پزشکی خود و رعایت توصیه‌های زندگی سالم سالمندان بهبود بخشید.

بیماری‌های تنفسی

بیماری‌های مزمن تنفسی تحتانی، مانند بیماری انسدادی مزمن ریه سومین علت شایع مرگ در بین افراد 65 سال و بالاتر است. در میان افراد 65 سال و بالاتر، حدود 10 درصد از مردان و 13 درصد از زنان مبتلا به آسم هستند و 10 درصد از مردان و 11 درصد از زنان مبتلا به برونشیت مزمن یا آمفیزم هستند. 

داشتن یک بیماری مزمن تنفسی خطرات سلامتی سالمندان را افزایش می‌دهد، و آنها را در برابر ذات‌الریه و سایر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر می‌کند، انجام آزمایش‌های عملکرد ریه و مصرف داروی صحیح، یا استفاده از اکسیژن طبق دستور، کمک زیادی به حفظ سلامت سالمندان و کیفیت زندگی آنها می‌کند.

بیماری آلزایمر

از هر 9 نفر 65 سال و بالاتر، یک نفر، یعنی حدود 11 درصد، به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، اما از آنجایی که تشخیص آن چالش‌برانگیز است، 

تشخیص دقیق تعداد افراد با این بیماری مزمن دشوار است. با این حال، کارشناسان اذعان دارند که آسیب شناختی تاثیر قابل توجهی بر سلامت سالمندان در سراسر طیف دارد، از مسائل ایمنی و مراقبت از خود گرفته تا بار هزینه مراقبت، چه در خانه یا یک مرکز مسکونی.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو