چرا بعد از زایمان بیشتر عرق می‌کنم و بوی تندتری می‌دهم؟
18 اردیبهشت 1401 ساعت: 18:2بارداری و دوره پس از زایمان می‌تواند زمان زیبایی باشد، اما همچنین می‌تواند طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی و تغییرات بدنی را به همراه داشته باشد. ممکن است نسبت به برخی غذاها بیزار باشید، برای اولین بار دچار آکنه شوید، یا افزایش تعریق یا بوی بدن را تجربه کنید.
این حالت طبیعی و شایع است و به دلایل مختلفی در بازه زمانی پس از زایمان اتفاق می افتد. یک زن باردار تا 10 پوند مایع آمنیوتیک، خون و مایعات دیگر اضافه می‌کند. 

هنگامی که کودک او به دنیا می‌آید، مایع به جایی نیاز دارد که برود. به همین دلیل، زنان اغلب افزایش تعریق را تجربه می‌کنند. این روش بدن او برای دفع این مایعات اضافی است.

با افزایش تعریق، احتمال افزایش بوی بدن وجود دارد. شبیه زمانی است که هورمون‌ها در دوران بلوغ تغییر می‌کنند. همچنین روشی است که طبیعت به شما کمک می‌کند تا با نوزادتان پیوند برقرار کنید. 

تغییر در بوی زن پس از زایمان به هدایت نوزاد برای شیردهی به سمت او کمک می‌کند. در واقع، در دوران شیردهی، خانم‌ها فرمون‌های مختلفی را دفع می‌کنند که با بزاق کودک مخلوط می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد بویی شود که ممکن است برای او جدید و ناآشنا باشد.

چه چیزی باعث تعریق و بوی بد پس از زایمان می‌شود؟

تغییرات هورمونی در دوره پس از زایمان چشمگیر است، با کاهش سریع استروژن و پروژسترون و افزایش پرولاکتین به منظور تولید شیر». این تغییرات هورمونی برای تولید شیر مورد نیاز است، اما بر خلق و خو، مو، میل جنسی و بوی بدن نیز تاثیر می‌گذارد.

در حالی که تولید شیر در حال افزایش است، ممکن است متوجه تعریق بیشتر بخصوص در شب شوید. همچنین متوجه ترشحات واژن خواهید شد که بو و ظاهری متفاوت از یک دوره قاعدگی معمولی دارند.

بدن پس از زایمان، بوهایی را به همراه دارد که ممکن است با بوی بدن مرتبط با عرق اشتباه گرفته شود. این شامل ترشحات واژن به نام لوچیا است که ترکیبی از مایع آمنیوتیک، بافت و خون است. معمولاً تا شش هفته پس از زایمان از واژن عبور می‌کند. مهم است که توجه داشته باشید که حتی اگر زایمان طبیعی نداشته باشید، می‌توانید ترشحات واژن پس از زایمان داشته باشید.

در سه ماهه چهارم، حواس شما تقویت می‌شود. زنان باردار و پس از زایمان حس بویایی و چشایی تغییر یافته‌ای دارند و بنابراین به شدت از تغییرات بوی بدن که ممکن است برای دیگران کمتر آشکار باشد، آگاه هستند. کودک همچنین حس بویایی قوی دارد و فرمون‌ها و بوی بدن ممکن است سیگنال‌های مهمی برای زمان پیوند مادر و نوزاد جدید باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellfamily
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو