درد استخوان شرمگاهی در بارداری
18 اردیبهشت 1401 ساعت: 18:2درد استخوان شرمگاهی در بارداری نسبتاً شایع است. اغلب عارضه‌ای به نام «دیاستاز سمفیز پوبیس» باعث این درد می‌شود. 
در دوران بارداری، هورمون ریلکسین باعث شل شدن لگن، به ویژه در استخوان شرمگاهی می‌شود. به طور کلی، اتفاق خوبی است زیرا زایمان را برای مادر و نوزاد آسان‌تر می‌کند. با این حال، گاهی اوقات می‌تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است در اوایل ماه‌های پس از زایمان ادامه یابد.

عوامل خطر

اگر چند قلو باردار هستید، این اولین نوزاد شما نیست، یا اگر نوزاد بسیار بزرگی دارید، ممکن است بیشتر دچار درد استخوان شرمگاهی شوید. داشتن دیاستاز سمفیز پوبیس در بارداری قبلی نیز یک عامل خطر است

تشخیص

سونوگرافی می‌تواند فضای بین استخوان‌های لگن را بررسی کند. با این حال، تشخیص تنها بر اساس علائم خود رایج‌تر است. اگر قبلاً نوزاد خود را به دنیا آورده‌اید و هنوز درد دارید، عکس‌برداری با اشعه ایکس بهترین آزمایش تشخیصی موجود است.

درمان

معمولاً پس از زایمان برطرف می‌شود. در این میان، برخی درمان‌ها برای کاهش ناراحتی در دوران بارداری وجود دارد.

مراقبت از کمر و لگن

بستن لگن توسط باندهای بارداری می‌تواند به تسکین کمردرد نیز کمک کند. همچنین می‌توانید از یک شال استفاده کنید.

فیزیوتراپی یا طب سوزنی

در مورد این درمان‌ها از پزشک خود سوال بپرسید. ممکن است در دراز‌مدت کمک کنند. با توجه به اینکه زمان‌بر هستند، بسیاری می‌گویند ارزشش را دارد. و نیز در مورد کارهایی که می‌توانید در خانه انجام دهید تا مراجعات خود را کاهش دهید، راهنمایی بخواهید.

اجتناب از درد

از موقعیت‌هایی که باعث درد می‌شود اجتناب کنید. به عنوان مثال، برای پوشیدن شلوار بنشینید و روی هر دو پا با هم بچرخید.

ایستادن محدود

همچنین بهتر است از ایستادن طولانی‌مدت خودداری کنید. اگر مجبورید بایستید، کفش‌های راحت بپوشید و سعی کنید در اطراف حرکت کنید، حتی اگر بدان معنا باشد که هر چند وقت یکبار از یک پا به پای دیگر جابجا می‌شوید.

 همچنین می‌توانید از یک چهارپایه یا جعبه کوچک برای نگه داشتن یک پا در هنگام ایستادن استفاده کنید.

ورزش

موارد خاصی از ورزش می‌تواند به کاهش درد کمک کند. از پزشک، ماما یا فیزیوتراپیست خود بخواهید که حرکاتی را که می‌توانید انجام دهید. به عنوان مثال، شناوری موجود در شنا می‌تواند درد را تسکین دهد.

دارو

گاهی اوقات، داروهای مسکن مناسب است. البته این کار باید زیر نظر پزشک انجام شود زیرا برخی از مسکن‌ها در بارداری و شیردهی منع مصرف دارند و برخی از داروها را نباید در اواخر بارداری مصرف کرد.

خبر خوب این است که مدت کوتاهی پس از زایمان، احساس بهتری خواهید داشت، زیرا تولید ریلکسین متوقف می‌شود. اگر بعد از چند هفته احساس بهتری نداشتید، از پزشک خود بخواهید غربالگری بیشتری را انجام دهد. 

ممکن است لازم باشد درمان‌های دیگری مانند فیزیوتراپی را برای کمک به ایجاد قدرت عضلانی در ناحیه استخوان شرمگاهی اضافه کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellfamily
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو