چهار مزیت شگفت‌انگیز پوست‌های چرب!
17 اردیبهشت 1401 ساعت: 09:2تقریبا همه افراد تصور می‌کنند که داشتن پوست چرب یکی از دردسرهای بزرگی است که خلاص شدن از آن کار سختی است! با این‌حال داشتن پوستی که غدد چربی‌اش بازدهی بالایی دارد، صرفا به معنای درگیری همیشگی با جوش‌ها و جست‌وجوی محصولات آرایشی مات‌کننده نیست. مزیت‌های پوست چرب فراتر از چیزی هستند که فکر می‌کنید، از انعطاف‌پذیری بیشتر تا تولید بیشتر ویتامین E. 

1. پوست چرب معمولا ضخیم‌تر و صاف‌تر است 

 

شاید چربی به‌تنهایی نتواند از شکل‌گیری چین‌وچروک‌های پوستی پیشگیری کند، اما داشتن غدد سباسه فعال می‌تواند مزیت‌های جانبی دیگری داشته باشد که درنهایت به حفظ لطافت و صافی پوست کمک می‌رسانند. 

 

پوست چرب ذاتا با فعالیت بیشتر غدد سباسه همراه است، ‌درحالی که امکان دارد غدد سباسه در این نوع از پوست‌ها بزرگ‌تر باشند یا تعداد آنها بیشتر باشد. همین ویژگی می‌تواند به ضخیم‌تر شدن لایه داخلی پوست یا دِرم کمک کند. 

 

به همین دلیل است که اگر پوست چرب داشته باشید، ‌قسمت‌‌هایی از پوست صورت که ذاتا در برابر شکل‌گیری خطوط پوستی عمیق آسیب‌پذیر هستند (مخصوصا پیشانی)، انعطاف‌‌پذیری بیشتری خواهند داشت و کمتر به این مشکلات پوستی مبتلا خواهند شد. 

 

2. پوست چرب مقاومت بیشتری در برابر نور خورشید دارد 

 

چربی خاصی که توسط پوست ترشح می‌شود، حاوی ویتامین E است که به‌عنوان یک ضدآفتاب طبیعی و ترکیب آنتی‌اکسیدانی برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد عمل می‌کند. بنابراین اگر ذاتا دارای پوست چرب باشید، پوست شما ظرفیت بهتری برای مقاومت در برابر آسیب‌های مرتبط با نور خورشید خواهد داشت. 

 

البته مولکول‌های ویتامین E می‌توانند بخشی از پرتوهای فرابنفش خورشیدی را جذب کنند، نه همه آنها را. علاوه بر این، ویتامین E در گروه ترکیبات ضدالتهابی هم قرار می‌گیرد. بنابراین داشتن پوست چرب به این معناست که پوست شما در برابر عناصر طبیعی و شرایط آب‌وهوایی آسیب‌زا مقاومت بهتری خواهد داشت. البته افراد دارای پوست چرب نیز همچنان باید به‌طور منظم از محصولات ضدآفتاب استفاده کنند. 

 

3. پوست چرب مقاومت بیشتری در برابر چین‌وچروک دارد 

 

افراد دارای پوست خشک همیشه دنبال محصولات نرم‌کننده قدرتمندی هستند که بتوانند از پدید آمدن خطوط ریز پوستی جلوگیری کنند. اما آیا داشتن پوست چرب به‌عنوان قطب مخالف پوست خشک، به معنای کاهش چین‌وچروک‌های پوستی خواهد بود؟ 

 

مطالعات علمی نشان داده‌اند که در قسمت‌هایی از پوست که غدد سباسه بیشترین فعالیت را دارند، چین‌وچروک‌های پوستی هم کوتاه‌تر و کم‌عمق‌تر خواهند بود. البته معنایش این نیست که افراد دارای پوست چرب هرگز به چین‌وچروک پوستی مبتلا نمی‌شوند. 

 

میزان ترشحات چربی در همه قسمت‌های پوست یکسان نیست و محققان هم نمی‌گویند که داشتن پوست چرب مستقیما از پیری پوست جلوگیری می‌کند. بنابراین افراد دارای پوست چرب هم باید از مرطوب‌کننده‌های سبک و رقیق استفاده کنند. 

 

4. پوست چرب به مقادیر کمتری از محصولات مراقبت از پوست نیاز دارد 

 

افراد دارای پوست خشک باید به‌طور مداوم استفاده از محصولات مراقبت از پوست را تجدید کنند تا از این طریق بتوانند اپیدرم خشک‌شده را مرطوب کنند و همچنین التهاب پوست را تسکین بدهند. اما محصولاتی که برای پوست‌های چرب طراحی می‌شوند، کاربرد راحتی دارند و استفاده از آنها نیازمند تجدید دائمی نیست. 

 

بازبینی علمی: دکتر اِمی گرابر (متخصص پوست‌ومو) 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: dermstore

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو