آیا بعد از زایمان باسن شما به اندازه قبل از بارداری باز می‌گردد؟
16 اردیبهشت 1401 ساعت: 17:2بارداری و زایمان تغییرات بیشماری را به همراه دارد. اگرچه تغییرات بدن مانند انبساط لگن یک بخش کاملاً طبیعی از بچه‌دار شدن است، طبیعی است که سوال کنیم آیا این تغییرات دائمی خواهند بود یا خیر.
چرا باسن شما در دوران بارداری منبسط می‌شود؟

اینگونه نیست که یک روز صبح از خواب بیدار ‌شوید و متوجه شوید باسنتان پهن‌تر شده است. این یک فرآیند است. باسن حدود هفته‌های 10 تا 12 بارداری شروع به انبساط می‌کند، زمانی که ریلکسین، پروتئینی که رشته‌های رباط بدن را شل می‌کند تا کودک را در خود جای دهد، شروع به افزایش می‌کند.

لگن زنان پهن‌تر از مردان است تا به کودک اجازه ‌دهد از کانال زایمان عبور کند. در طول بارداری، هورمون‌ها مفاصل و رباط‌های اطراف کانال زایمان را شل می‌کنند تا مجرای آن بزرگ‌تر و انعطاف‌پذیرتر شود. این روند طبیعی به بزرگ شدن کلی باسن کمک می‌کند.

لگن شما به آرامی منبسط می‌شود تا عبور نوزاد از واژن در طول زایمان تسهیل شود. استخوان‌های اصلی چپ و راست لگن در انتهای پایینی خود در «سمفیز شرمگاهی»، یک مفصل (معمولاً) بی‌حرکت که بیشتر از کلاژن ساخته شده است، به هم می‌پیوندند. هر هفته بیشتر و بیشتر می‌شود. و باعث می‌شود که شکاف بین استخوان‌های لگن چپ و راست بیشتر شود.

آیا این اندازه باسن بزرگ‌تر دائمی است؟

لگن معمولاً 4 تا 12 هفته پس از زایمان به وضعیت طبیعی خود باز می‌گردد. به احتمال زیاد یک تغییر قابل مشاهده نیست، بلکه یک تغییر داخلی خواهد بود.
پس از تولد، وقتی سطح پروژسترون کاهش می‌یابد، سستی کاهش می‌یابد، بیشتر زنان این تغییر ظریف را از نظر بصری نمی‌بینند،

 اما ممکن است آن را هنگام راه رفتن یا ورزش احساس کنند. در موارد بسیار نادر، شلی منجر به جدا شدن استخوان‌های شرمگاهی قبل یا بعد از زایمان می‌شود که راه رفتن را بسیار دشوار می‌کند.

اگر فردی هستید که درد لگن را تجربه می‌کنید، این احتمال وجود دارد که این درد در بارداری‌های بعدی بازگردد. هر بار که زنی نوزادی را به دنیا می‌آورد، همیشه خطر عوارض وجود دارد، اما این عوارض افزایشی هستند، نه ضربی. یعنی هیچ رابطه قوی بین تعداد زایمان‌های قبلی و خطرات بارداری و زایمان فعلی وجود ندارد.

برای اینکه بدن، از جمله باسن، به طور کامل بهبود یابد، دکتر تران به طور کلی به بیماران خود توصیه می‌کند که 18 ماه بین بارداری‌ها صبر کنند، اما استثناهایی وجود دارد. با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید بهترین دوره برای شما چیست.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellfamily
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو