اگر یک ماه قند افزوده نخوریم، چه اتفاقی می‌افتد؟
28 فروردین 1401 ساعت: 08:1اگر شما هم شدیدا به شیرینی‌ها علاقه دارید و هرگز نمی‌توانید از کلوچه‌ها، کیک‌ها و انواع تنقلات شیرین دور بمانید، باید بدانید که این الگوی تغذیه‌ای در میان جمعیت قابل توجهی از انسان‌ها رایج است. طبق گزارشات انجمن قلب آمریکا، مردم آمریکا به‌طور میانگین 78 گرم قند افزوده در طول روز دریافت می‌کنند که حدودا 3 برابر بیشتر از میزان استاندارد برای افراد سالم است.

قندهای افزوده، برخلاف قندهای طبیعی، همان ترکیبات شیرینی هستند که در مراحل فراوری یا آماده‌سازی به مواد غذایی اضافه می‌شوند. شاید این ترکیبات به بهترسازی طعم خوراکی‌ها کمک کنند، اما دریافت بیش‌ازحد آنها پیامدهای زیان‌باری برای بدن و ذهن به دنبال دارد، از دیابت و اضافه‌وزن تا ابتلا به بیماری کبد چرب. با این‌حال، اگر تمامی قندهای افزوده را به مدت یک ماه از رژیم غذایی خودتان حذف کنید، از مزیت‌های متعدد و مهمی برخوردار خواهید شد. 

 

1. کاهش التهاب در بدن 

گروهی از محققان در سال 2006 به این نتیجه رسیدند که قندها می‌توانند مستقیما با التهاب مزمن مرتبط باشند. التهاب مزمن که جمعیت قابل توجهی از مردم جهان (ازجمله 125 میلیون نفر از مردم آمریکا) را درگیر کرده است، با طیف وسیعی از بیماری‌ها ارتباط دارد: دیابت، بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی، آلزایمر و آرتریت. پس زندگی کردن بدون وابستگی به قندهای افزوده می‌تواند خطر ابتلا به همه این بیماری‌ها را کاهش دهد. 

 

2. کاهش خطر ابتلا به سرطان 

متخصصان تغذیه می‌گویند که کنار گذاشتن قندهای افزوده از رژیم غذایی می‌تواند خطر ابتلا به بعضی از سرطان‌ها را کاهش بدهد. دلیلش هم این است که مصرف قندهای افزوده مستقیما بعضی از سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کند و از این نظر حتی برای کسانی که قبلا به سرطان مبتلا بوده‌اند نیز مضر است. بیشتر کسانی که به مصرف خوراکی‌های بسیار شیرین وابسته هستند، حجم بالایی از خوراکی‌های سرشار از کالری و عاری از مواد مغذی را مصرف می‌کنند و به‌راحتی کیفیت رژیم غذایی شان را به سطح بسیار پایینی می‌رسانند. 

 

3. افزایش انرژی 

درحالی که قندها ذاتا از منابع تامین‌کننده انرژی برای بدن هستند، اما کیفیت یا نوع آنها نقش بسیار مهمی در این انرژی‌سازی دارد. به همین دلیل است که قندهای تصفیه‌شده مانند قندهایی که در تولید خوراکی‌های فراوری‌شده، کلوچه‌ها، کیک‌ها، چیپس، پفک و... به‌کار می‌روند، به‌راحتی می‌توانند باعث شکل‌گیری حس بی‌حالی و خستگی شوند. پس اگر این خوراکی‌های مضر را کنار بگذارید، انرژی بیشتری پیدا خواهید کرد و احساس بهتری نسبت به ماه‌های گذشته خواهید داشت. 

 

4. سلامت گوارشی بهتر 

اگر زیاد از خوراکی‌های شیرین استفاده می‌کنید و همچنین با نفخ و مشکلات گوارشی ناگهانی درگیر هستید، بهتر است که هرچه زودتر این عادت تغذیه‌ای نادرست را کنار بگذارید. امروزه ثابت شده است که کنار گذاشتن خوراکی‌های شیرین می‌تواند از راه‌های مختلف به ارتقای سلامت گوارشی کمک کند. برقرارسازی تعادل در سطح باکتری‌های روده، یکی از مهم‌ترین پیامدهای این کار است. به‌گفته محققان، کربوهیدرات‌ها و قندهای تصفیه‌شده مستقیما باکتری‌های مضر در روده را تغذیه می‌کنند، درحالی که تداوم این روند می‌تواند به مشکلات گوارشی منتهی شود. این مشکلات گوارشی در میان بعضی افراد به شکل نفخ و گاز شدید نمایان می‌شوند، درحالی که بعضی افراد را با اسهال و یبوست درگیر می‌کنند. مشکلات التهابی مانند آکنه، سردرد و بثورات پوستی هم تحت تاثیر عدم تعادل در باکتری‌ها روده قرار می‌گیرند. 

 

5. ارتقای سلامت دهان‌ودندان 

واقعیت این است که قندها با پوسیدگی دندان‌ها مرتبط هستند، حتی اگر کودک نباشید! برای مثال، آمارها هم نشان می‌دهند کسانی که هرروز از نوشابه‌های شیرین استفاده می‌کنند، 30 درصد بیشتر از دیگران به مشکلات دهان‌ودندان مبتلا می‌شوند. پس در اولین ماهی که مصرف قندهای افزوده را کنار بگذارید، به ارتقای سلامت دهان‌ودندان تان کمک خواهید کرد و احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش خواهید داد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو  

منبع: eatthis

5 نشانه که ناسالم بودن عادت های غذایی شما را آشکار می‌کنند! 

توصیه‌های کاهش شاخص گلایسمی بشقاب غذا​​​
چهار نوشیدنی مناسب در هوای غبارآلود​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو