چگونه در هنگام ابتلا به دیابت به پیشگیری از بیماری کلیوی کمک کنیم
27 فروردین 1401 ساعت: 08:1سطوح بالای قند خون همراه با دیابت، کلیه‌ها را ملزم می‌کند تا برای فیلتر کردن آب اضافی و مواد زائد، سخت‌تر کار کنند.
نفروپاتی دیابتی یک عارضه جدی مرتبط با کلیه دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 است. به آن بیماری کلیه دیابتی نیز می‌گویند. آیا می‌دانستید که حدود 10 تا 40 درصد از افراد مبتلا به دیابت به بیماری مزمن کلیه مبتلا می‌شوند؟

در مراحل اولیه، بیماری کلیوی همراه با دیابت هیچ علامت شناخته شده‌ای ندارد. در مراحل بعدی بیماری کلیوی، علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

از دست دادن اشتها

سردرگمی مشکل تمرکز

خستگی

فشار خون بالا

افزایش میل به ادرار کردن

تهوع و استفراغ

خارش مداوم

پروتئین در ادرار

تورم پا، مچ پا، دست یا چشم

چه چیزی از کلیه‌ها در دیابت محافظت می‌کند؟

 بهترین راه برای پیشگیری یا به تاخیر انداختن بیماری کلیوی دیابتی، حفظ سبک زندگی سالم و درمان دیابت و فشار خون بالا است. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

فعال‌تر باشید. برای مدیریت فشار خون و حفظ سطح قند خون در محدوده سالم، ورزش روزانه و فعالیت بدنی مهم است.

قند خون خود را به طور منظم چک کنید. با پزشک و پرستار دیابت خود در مورد محدوده قند خون سالم صحبت کنید و سعی کنید سطح خود را در این هدف نگه دارید.

به موقع از نظر بیماری کلیوی غربالگری شوید. اگر آسیب کلیه زود تشخیص داده شود، می‌توان آن را کاهش داد یا مدیریت کرد. با پزشک خود صحبت کنید و مراحل سبک زندگی را یاد بگیرید که می‌توانید برای داشتن کلیه‌های سالم انجام دهید.

ترک سیگار. کشیدن سیگار باعث کاهش جریان خون به کلیه‌ها می‌شود و باعث کاهش عملکرد می‌شود. کشیدن سیگار همچنین سطح قند خون را افزایش می‌دهد که عملکرد کلیه را بدتر می‌کند.

در مورد داروهای ضد‌التهابی غیر‌استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن احتیاط کنید. استفاده منظم از NSAID ها ممکن است منجر به آسیب کلیه شود. از پزشک خود در مورد استفاده از آنها و سایر داروها سوال کنید و ببینید آیا یک داروی جایگزین ممکن است در شرایط شما موثر باشد یا خیر.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: evrydayhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو