کدام محصولات مراقبت از پوست نباید در یخچال نگهداری شوند؟
17 فروردین 1401 ساعت: 13:1نگهداری از محصولات مراقبت پوست در یخچال می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد. برای مثال، محیط یخچال محصولات مراقبت از پوست را خنک نگه می‌دارد و کاربردپذیری آنها را افزایش می‌دهد. اما آیا می‌توان همه محصولات مراقبت از پوست را داخل یخچال نگهداری کرد؟ 

واقعیت این است که همه این محصولات برای نگهداری درون یخچال و دمای سرد طراحی نشده‌اند و چنین کاری به‌راحتی می‌تواند باعث تفکیک ترکیبات بعضی از محصولات مراقبت از پوست، رشد باکتریایی در آنها و مشکلات دیگر شود. 

 

در این مطلب از دکتر الیزابت هوشمند، متخصص پوست‌ومو درباره آن گروه از محصولات مراقبت پوست که نباید درون یخچال نگهداری شوند، سوال کرده‌ایم. 

 

کدام محصولات مراقبت از پوست را نباید داخل یخچال قرار داد؟ 

 

به‌گفته دکتر هوشمند، بعضی از محصولات مراقبت پوست به‌هیچ‌وجه نباید درون یخچال نگهداری شوند. این محصولات عبارتند از محصولات برپایه چربی یا روغن، کرم‌های نرم‌کننده (امولینت) و ماسک‌های برپایه خاک رس یا حاوی خاک رس. 

 

این متخصص پوست‌ومو می‌گوید: «با توجه به این‌که آب و روغن از همدیگر تفکیک می‌شوند، محصولات برپایه روغن مانند روغن‌های مخصوص صورت هرگز نباید درون یخچال قرار بگیرند. اگر این محصولات را درون یخچال بگذارید، پس از مدتی می‌بینید که فرمولاسیون و بافت محصول شما تغییر کرده و به یک مایع آبکی تبدیل شده است». 

 

ماسک‌های خاک رس هم در صورت قرار گرفتن درون محیط سرد به‌راحتی قوام اصلی‌شان را از دست می‌دهند. بعضی از این محصولات هم پس از نگهداری درون یخچال شدیدا سفت می‌شوند و دیگر نمی‌توان به‌سادگی از آنها استفاده کرد. 

 

بنابراین محصولات برپایه روغن، نرم‌کننده‌های حاوی امولینت و ماسک‌های حاوی خاک رس باید همیشه در دمای محیط و دور از نور خورشید و رطوبت نگهداری شوند. تماس مستقیم نور خورشید با محصولات برپایه روغن باعث اکسیده شدن ترکیبات درون این محصولات می‌شود. 

 

ایمن‌ترین و بهترین راه برای نگهداری از محصولات مراقبت پوست درون یخچال چیست؟ 

 

به‌غیر از محصولاتی که نام برده شدند، سایر محصولات مراقبت از پوست را می‌توانید درون یخچال نگهداری کنید. اما این کار فقط زمانی به نگهداری مطلوب از محصولات شما کمک می‌کند که دمای یخچال بین 7 تا 10 درجه سانتی‌گراد باشد. 

 

دکتر هوشمند می‌گوید: «این محدوده دمایی هم قوام محصولات مراقبت از پوست را حفظ می‌کند و هم خطر رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها را درون آنها کاهش می‌دهد». 

 

مزیت دیگر نگهداری درست و مناسب از محصولات مراقبت پوست درون یخچال، این است که خطر غیرفعال شدن ترکیبات فعال درون آنها را کمتر می‌کند. در ضمن، اگر درپوش یک محصول مراقبت از پوست به‌درستی بسته نشده باشد و با همین وضعیت به درون یخچال منتقل شود، نباید انتظار داشته باشید که سرمای یخچال به‌تنهایی از کیفیت آن محافظت کند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو