آیا ژله پترولیوم یا وازلین واقعا درخشندگی پوست را بهتر می‌کند؟
16 فروردین 1401 ساعت: 16:1یکی از کارهایی که اخیرا در روتین‌های مراقبت از پوست مورد توجه قرار گرفته، استفاده از ژله پترولیوم یا وازلین برای افزایش درخشندگی پوست است. دکتر رابرت فینی، متخصص پوست‌ومو در نیویورک می‌گوید که این روش درواقع می‌خواهد از یک ترکیب مرطوب‌کننده انسدادساز (occlusive) برای افزایش درخشندگی پوست استفاده کند که ساده‌ترین و محبوب‌ترین نوع آن هم وازلین یا ژله پترولیوم است. 

محصولات برپایه ژله پترولیوم از تبخیر آب در لایه اپیدرم جلوگیری می‌کنند، درحالی که همین ویژگی می‌تواند به ترمیم سد دفاعی پوست کمک کند و درخشندگی و رطوبت قابل توجهی را به پوست بدهد. اما سوالی که ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده، این است که آیا مصرف وازلین برای پوست صورت نهایتا باعث انسداد روزنه‌های پوستی نخواهد شد؟ 

 

فقط افراد دارای پوست خشک و حساس می‌توانند از این ترفند استفاده کنند 

 

اگر به خشکی پوست شدید، اگزما یا دیگر حساسیت‌های پوستی مبتلا هستید، می‌توانید از وازلین یا ژله پترولیوم برای ارتقای درخشندگی و رطوبت پوست کمک بگیرید. 

 

به‌گفته دکتر فینی، «منظور من بیشتر افراد مبتلا به اگزما هستند. این افراد پس از پایان حمام می‌توانند کمی از رطوبت پوست را با حوله خشک کنند و سپس از محصولات برپایه ژله پترولیوم به‌منظور حفظ رطوبت در پوست کمک بگیرند». این ترفند تقریبا بیشترین و بهترین اثربخشی را برای آبرسانی به پوست‌های مبتلا به اگزما دارد. 

 

از محصولات استاندارد برپایه ژله پترولیوم استفاده کنید 

 

محصولی که انتخاب می‌کنید، باید استاندارد و برپایه ژله پترولیوم یا وازلین باشد. ضمنا استفاده از این محصول باید به آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست اختصاص یابد تا از این طریق بتواند بیشترین رطوبت ممکن را در بافت پوست نگه دارد. محصول استاندارد برپایه ژله پترولیوم باید بدون پارابن‌ها و بدون ترکیبات نگهدارنده تولید شده باشد. فقط یک محصول استاندارد می‌تواند به افراد دارای پوست حساس کمک کند. 

 

اگر دچار جوش‌های پوستی شدید، حتما استفاده از وازلین را متوقف کنید 

 

اگرچه ژله پترولیوم یا وازلین از نظر فنی در گروه ترکیبات غیرجوش‌زا (non-comedogenic) قرار می‌گیرد، اما دکتر فینی تاکید می‌کند که اگر مستعد ابتلا به آکنه هستید، وازلین قطعا نمی‌تواند گزینه ایده‌آلی برای شما باشد و استفاده از آن به احتمال زیاد باعث شکل‌گیری جوش‌های مختلف در پوست صورت شما خواهد شد. 

 

این متخصص پوست‌ومو می‌گوید که اگر محصول شما صرفا حاوی ژله پترولیوم خالص باشد، جوش‌های پوستی تنها نتیجه‌ قطعی‌ای هستند که باید منتظرشان باشید. کسانی که با استفاده از ژله پترولیوم دچار جوش‌های پوستی می‌شوند، باید استفاده از این محصول را بلافاصله متوقف کنند و از محصولات مرطوب‌کننده بدون روغن و غیرجوش‌زا برای تسکین این جوش‌های پوستی کمک بگیرند. 

 

استفاده از ژله پترولیوم تنها راه ممکن برای رطوبت‌رسانی به پوست نیست 

 

دکتر فینی می‌گوید که مرطوب‌کننده‌های برپایه کرم واقعا گزینه‌های بهتری نسبت به وازلین هستند و اثربخشی خوبی برای ترمیم سد دفاعی پوست و همچنین پیشگیری از تبخیر رطوبت پوست دارند. بهتر است که در ماه‌های سرد سال از مرطوب‌کننده غلیظ‌تر و در ماه‌های گرم سال از مرطوب‌کننده رقیق‌تر استفاده کنید. البته کسانی که پوست بسیار خشک و حساسی دارند، ‌معمولا در تمامی ماه‌های سال به مرطوب‌کننده‌های غلیظ‌تر نیاز پیدا می‌کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: marthastewart


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو