9 علت کاهش متابولیسم و زمینه‌ساز چاقی
10 فروردین 1401 ساعت: 08:1متابولیسم به فرایندهای بیولوژیک بدن اطلاق می‌شود که منجر به تغییر مواد غذایی، سوخت‌وساز کالری و استفاده از آنها برای عملکردهای حیاتی بدن خواهد بود. گاه این روند به‌دلایل مختلف دچار اختلال می‌شود و سطح کالری مصرفی در بدن کاهش پیدا می کند که در نتیجه می‌تواند اضافه وزن درپی داشته ‌باشد.

در ادامه این مطلب به 9 عامل زمینه ساز چاقی اشاره خواهیم کرد که به ترتیب عبارتند از: 

 

1. کاهش فعالیت‌های مغز

فعالیت‌های مغز تاثیر جدی بر متابولیسم بدن دارد زیرا مغز برای عملکردهای خود در هر ساعت به‌اندازه یک قند انرژی نیاز دارد. از همین‌رو، افرادی که چندان فعالیت‌های فکری ندارند مستعد اضافه وزن خواهند بود.

 

2. سن

متابولیسم بدن تا پایان دوران رشد یعنی 18 سال در بالاترین سطح است اما به‌تدریج سوخت‌وساز کالری کاهش پیدا می کند. به‌نظر می‌رسد متابولیسم پایه بدن هر 10 سال در سنین میانسالی حدود 2 تا 3 درصد کندتر می‌شود و مقدار کالری مصرفی طی زمان استراحت بدن کمتر خواهد بود.

 

3. زمینه ژنتیک

بعضی افراد به‌طور ژنتیک سطح متابولیسم آهسته‌تری دارند و در بعضی دیگر سوخت‌وساز کالری با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. به‌همین دلیل بارها شنیده‌ایم که بعضی با خوردن آب هم چاق می‌شوند و بعضی هرچه بخورند هیچ تغییر وزن ندارند. البته متابولیسم کند بدن را می‌توان با فعالیت ورزشی بهبود بخشید و توده عضلانی افزایش پیدا می کند.

 

4. کم‌کاری تیروئید

غده تیروئید متابولیسم بدن را کنترل می‌‌کند و زمانی که عملکرد آن مختل شود بر این فرایند بدن نیز تاثیر می‌گذارد. کم‌کاری تیروئید با کاهش متابولیسم باعث اضافه وزن می‌شود.

 

5. مصرف بعضی داروها

مصرف بعضی داروها نیز زمینه‌ساز کاهش متابولیسم می‌شود که به‌خصوص می‌توان به داروهای مسکن و ضدافسردگی اشاره کرد. داروهای دیورتیک نیز تاحدی تاثیرگذار هستند. توصیه می‌شود در صورت مصرف مداوم این داروها بهتر است که مصرف منابع کربوهیدراتی کاهش داده و بیشتر از منابع پروتئینی استفاده شود. فعالیت ورزشی منظم برای تحریک متابولیسم و پیشگیری از چاقی نیز ضروری است.

 

6. یائسگی

پس از یائسگی به‌تدریج متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند که با کمتر شدن توده‌های بدون چربی بدن تحت‌تاثیر کمبود هورمون استروژن مرتبط است. به‌ همین دلیل با دریافت کالری یکسان وزن در سی سالگی ثابت است اما در پنجاه سالگی منجر به چاقی می‌شود. 

 

7. رژیم غذایی کم‌کالری

طی دوران رژیم غذایی کم‌کالری، اندام‌ها و مغز فعالیت خود را کاهش می‌دهند و سوخت‌وساز انرژی نیز کمتر می‌شود. در واقع بدن با کمبود کالری سازگاری پیدا می‌کند و انرژی کمتری مصرف می‌شود. دوره‌های رژیم لاغری متناوب نیز به‌تدریج بر متابولیسم تاثیر می‌گذارد و به‌ همین‌دلیل افرادی که مرتب رژیم‌‌های مختلف به‌خصوص سختگیرانه را دنبال می‌کنند موفق به کاهش وزن نمی‌شوند. 

 

8. کنار گذاشتن ورزش حرفه‌ای

فردی که سال‌ها ورزش حرفه‌ای انجام داده و سپس تمرینات را کنار می‌گذارد دچار کاهش ناگهانی متابولیسم بدن می‌شود. بهترین توصیه اینکه سطح فعالیت‌ها به‌تدریج کم شود و تمرینات اصلی ادامه پیدا کند. همچنین دریافت کالری نیز باید متناسب با شرایط جدید باشد و خوراکی‌های با انرژی پایین مانند سبزیجات بیشتر مصرف شود.

 

9. استرس مداوم

در وضعیت استرس مزمن سطح متابولیسم کاهش پیدا می کند که می‌تواند ناشی از مقاومت به انسولین باشد. در چنین شرایطی فرد مستعد چاقی است زیرا کالری دریافتی برای عملکردهای بدن مصرف نشده و ذخیره می‌شود.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

اگر سوزش معده دارید، سبزیجات را دریابید!

اگر همیشه خسته‌اید، این مواد غذایی را کنار بگذارید! 

سه دمنوش گیاهی برای تقویت تمرکز و حافظه​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو