قسمت‌هایی از خانه که احتمالاً هنگام بهار تمیز نمی‌کنید اما باید اینکار را انجام دهید
4 فروردین 1401 ساعت: 15:1از طاقچه‌ها گرفته تا فیلترهای آب، این چیزها در خانه حاوی گرد و غبار، کپک و میکروب‌هایی هستند که ممکن است سلامت تنفسی را مختل کنند. سلامتی خوب از خانه شروع می‌شود. بنابراین مطمئن شوید که نقاطی که اغلب نادیده گرفته می‌شود را در برنامه تمیز کردن بهاره خود بگنجانید.

از طاقچه‌ها گرفته تا فیلترهای آب، این چیزها در خانه حاوی گرد و غبار، کپک و میکروب‌هایی هستند که ممکن است سلامت تنفسی را مختل کنند. سلامتی خوب از خانه شروع می‌شود. بنابراین مطمئن شوید که نقاطی که اغلب نادیده گرفته می‌شود را در برنامه تمیز کردن بهاره خود بگنجانید.

طاقچه‌ها 

طاقچه‌ها مکان آسانی برای رشد کپک‌ها هستند و همیشه برای صاحب خانه‌ها آشکار نیست. قرار گرفتن در معرض کپک می‌تواند باعث شود افراد مبتلا به آسم و آلرژی به کپک علائمی مانند گرفتگی بینی، خس‌خس سینه و قرمزی یا خارش چشم یا پوست را تجربه کنند.

فیلترها

اگر خانه شما دارای سیستم گرمایش مرکزی و تهویه مطبوع است، فیلتر را مرتباً تعویض کنید. فیلترها ذراتی را می‌گیرند که بر کیفیت هوای داخل خانه تاثیر می‌گذارد، از جمله گرده، مواد حساسیت‌زا حیوانات و هاگ‌های کپک.


پایه دستشویی فرنگی

حتی اگر آن را به طور منظم تمیز کنید، به احتمال زیاد از پایه‌ای که توالت روی زمین قرار گرفته است صرف نظر می‌کنید. پایه توالت می‌تواند حاوی میکروب باشد، در حالی که رطوبت می‌تواند باعث ایجاد کپک شود که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آلرژی و آسم را افزایش دهد یا بدتر کند.

فیلترهای آب

یک فیلتر قدیمی می‌تواند کپک ایجاد کند که بلافاصله کیفیت آب و در نتیجه سلامت خانواده شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خوردن برخی از کپک‌ها می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک و مشکلات تنفسی شود، در حالی که برخی دیگر می‌توانند شما را بیمار کنند.

جاکفشی‌ها

آب و هوای زمستان، به ویژه، تمایل به وارد کردن رطوبت به این مناطق دارد، که در صورت باقی ماندن، منجر به ایجاد کپک می‌شود.


ناودان

از آنجایی که ناودان‌ها از دید خارج می‌شوند، معمولاً تمیز کردن آنها فراموش می‌شوند. با این حال، توصیه می‌شود برای جلوگیری از سرریز شدن ناودان‌ها هر شش ماه یک‌بار آن را بررسی و تمیز کنید. مزیت تمیز کردن آنها در بهار این است که می‌توانید از شر هر گونه زباله یا آبی که ممکن است در زمستان از سدهای یخی جمع شده است خلاص شوید. سد یخی، پشته‌ای از یخ است که در لبه سقف تشکیل می‌شود و از تخلیه ذوب برف جلوگیری می‌کند. آبی که در پشت سد قرار می‌گیرد می‌تواند به خانه نشت کند و باعث رشد کپک شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو