"کروناویروس" به مغز آسیب می رساند؟
1 اردیبهشت 1399 ساعت: 18:2کووید-۱۹، بیماری ناشی از آلودگی به ویروس کرونا، با علائم بارز نظیر اختلالات تنفسی، سرفه خشک، کاهش بویایی و... همراه است. اما متخصصان دریافتند که این بیماری می تواند تاثیراتی بر سیستم عصبی بیماران نیز داشته باشد و با تشنج یا سرگیجه بروز پیدا کند.
گرچه تا به حال بررسی ها علمی آسیب کروناویروس به مغز را به طور قطعی تایید نکرده است اما مطالعات و شواهد حاکی از آن است که این ویروس می‌تواند بر مغز و سیستم عصبی نیز تاثیر بگذارد. ب

راساس مطالعه ای که اخیرا در نشریه JAMA Neurology به چاپ رسید، پزشکان شهر ووهان چین؛ کانون انتشار ویروس کرونا، گزارش دادند که از 214 بیمار مبتلا به کووید19، 36% علائم عصبی نیز داشته اند. کاهش قدرت بویایی، دردهای عصبی، حمله های تشنج و حتی سکته مغزی از جمله این علائم بوده اند.

همچنین نتایج بررسی پزشکان استراسبورگ فرانسه که در نشریه New England Journal of Medicine به چاپ رسید، حاکی از آن است که از 58 بیمار مبتلا به کووید-۱۹ ۴۰ نفر دچار پریشانی و بی قراری غیرعادی، ۲۶ نفر دچار گیجی و یک سوم دچار بی توجهی، بی اختیاری در حرکات یا عدم درک زمان و مکان بودند.

تاثیر کروناویروس بر عملکرد مغز اتفاق غیر ممکنی نیست. طی دوران اپیدمی ویروس کرونای عامل سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) در سال ۲۰۰۲، دانشمندان شواهدی مبنی بر اینکه ویروس می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد، کشف کردند. هنگام بروز نشانگان تنفسی خاورمیانه (مرس)؛ اپیدمی دیگر ویروسی از خانواده کرونا در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ نیز عملکرد نورولوژیک موش های آزمایشگاهی بدون زمینه بروز بیماری در ریه ها تغییر کرد.

دانشمندان اکنون این فرضیه را مطرح می کنند که بدن در برابر ویروس کرونا یک واکنش دفاعی غیرمعمول و بسیار شدید نشان می دهد که می تواند منجر به التهاب مغز و بروز علائم نورولوژیک خاص شود.

متخصصان توصیه می کنند باتوجه به علائم ذکرشده، بروزعلائم تنفسی دیگر تنها دلیل مراجعه به بیمارستان نیست و در صورتی که علائمی شبیه به تشنج، گیجی، سرگیجه مداوم، اختلالات تمرکز و تفکر ایجاد شود، باید با پزشک مشورت کرد.

مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع:AFP
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو