عوارض بیماری کرون چیست؟
20 اسفند 1400 ساعت: 12:12بیشتر عوارض بیماری کرون (یکی از انواع بیماری التهابی روده) بر دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد، اما برخی از آنها می‌توانند سایر نواحی بدن را تحت تاثیر قرار دهند.
بیمار کرون ممکن است این عوارض را در روده ایجاد کند:

انسداد روده: (انسداد) التهاب ناشی از این بیماری می‌تواند مناطقی از بافت اسکار (جوشگاهی) ایجاد کند که ناحیه‌ای از روده را منقبض کرده و هضم طبیعی را مسدود می‌کند. در روده کوچک شایع‌تر از روده بزرگ است.

شقاق مقعدی: یک پارگی یا ترک در پوست پوشاننده مقعد یا اطراف مقعد است.

فیستول: فیستول یک کانال یا اتصال غیر‌طبیعی است که بین دو ناحیه از بدن ایجاد می‌شود. در بیماری کرون، فیستول معمولاً از یک زخم یا زخم در روده ایجاد می‌شود که در یک مجرا (کانال) عمیق می‌شود.

عوارض خارج از روده

مشکلات دهان: هم آفت دهان و هم عفونت‌های مخمری در دهان از مشکلات رایج در افراد مبتلا به بیماری کرون هستند.

مشکلات مفاصل: التهاب ناشی از بیماری کرون نیز می‌تواند باعث آرتریت (سفتی در مفاصل) شود.

اختلالات پوستی: افراد مبتلا به بیماری کرون ممکن است دچار تورم‌های قرمز مانند گره و سایر ضایعات پوستی شوند که می‌توانند از نواحی نزدیک به روده بزرگ تا دور دست‌ها و پاها پخش شوند. ابتلا به بیماری کرون خطر ابتلا به پسوریازیس را نیز افزایش می‌دهد.

مشکلات کبدی: برای برخی از افراد مبتلا به کرون، کبد ممکن است آسیب دیده یا ملتهب شود.

کم‌خونی: برای بیماران کرون رایج است که به دلیل کمبود آهن و ویتامین B12 به دلیل سوء‌تغذیه دچار کم‌خونی می‌شوند.

لخته‌های خون: ابتلا به بیماری کرون خطر ایجاد لخته‌های خون در پاها و همچنین ایجاد آمبولی ریه را افزایش می‌دهد.

مشکلات چشم: داروهایی که گاهی برای کنترل التهاب در بیماری کرون استفاده می‌شوند، می‌توانند خطر ابتلا به آب مروارید یا گلوکوم (آب سیاه) را افزایش دهند. خود بیماری کرون نیز می‌تواند منجر به التهاب در چشم شود.

مشکلات استخوانی: هم بیماری کرون و هم کورتیکواستروئیدها می‌توانند به پوکی استخوان و استئوپنی (کاهش تراکم استخوان) کمک کنند که منجر به افزایش خطر شکستگی می‌شود.

سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا: هر دو این شرایط در افراد مبتلا به بیماری کرون شایع‌تر است.

مشکلات وزن: برای برخی افراد، علائم کرون مانند حالت تهوع و درد شکم می‌تواند منجر به کاهش اشتها و کاهش وزن شود. عوارض جانبی برخی داروها نیز می‌تواند منجر به کاهش وزن شود، در حالی که برخی دیگر می‌تواند منجر به افزایش وزن شود.

تاخیر در رشد: بیماری کرون می‌تواند رشد و تکامل فیزیکی را در کودکان محدود کند.

مشکلات عاطفی: ترس از درد و علائم بالقوه مختل‌کننده یا شرم‌آور می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی و افزایش خطر ابتلا به افسردگی یا اضطراب شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو