کشف داروی جدیدی برای رفع کهیر
1 اردیبهشت 1399 ساعت: 16:2داروی جدیدی به تازگی کشف شده که با هدف قرار دادن نوعی آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبولین E می‌تواند سبب رفع واکنش‌های آلرژیک زمینه‌ساز کهیر شود.
محققان دانشگاه پزشکی برلین در آلمان با اعلام کشف این دارو اعلام کردند بیش از نیمی از بیماران مبتلا به کهیر پس از آغاز درمان با این دارو دیگر علایم بیماری را نشان نداده‌اند.

کهیر نوعی از واکنش‌های آلرژیک است که به دنبال مصرف دارو یا ماده غذایی یا ترکیبات آرایشی بروز می‌کند و از هر 200 نفر در دنیا یک نفر به آن مبتلاست. انواع کهیر مزمن می‌تواند از 6 هفته تا ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد و به دلیل خارش مکرری که ایجاد می‌کند زندگی فرد را مختل کند.

کهیر زمانی بروز می‌کند که ایمونوگلوبولین E در مواجهه با ترکیبات خارجی واکنش نشان می‌دهد و زمانی که این واکنش بیش از حد باشد زمینه‌ساز آلرژی و بروز کهیر می‌شود.

برای درمان کهیر در درجه نخست آنتی‌هیستامین‌ تجویز می‌شود. داروی دیگری که در این زمینه کاربرد دارد لیجلیزوماب (Ligelizumab) است که با تاثیرگذاری روی ایمونوگلوبولین E از بروز واکنش آلرژیک پیشگیری می‌کند.

اولین دارو از این خانوده در سال‌های دهه ۲۰۰۰ میلادی با نام امالیزوماب (omalizumab) وارد بازار شد. بر اساس تحقیقی که در مجله the New England Journal of Medicine منتشر شده است،

تحقیقات انجام شده برای مقایسه نسل اول و دوم این دارو نشان داد در حالی که مصرف امالیزوماب سبب بروز علایم بهبودی در ۲۶ درصد بیماران می‌شود، مصرف ۷۲ میلی‌گرم از ligelizumab در ۵۱ درصد بیماران سبب فروکش علایم کهیر طی ۳ ماه خواهد شد.

ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: هلث24
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو