چطور سالم‌ترین محصولات غذایی را انتخاب کنیم؟
1 اردیبهشت 1399 ساعت: 11:2این روزها که همه ما به‌دنبال انتخاب سالم‌ترین محصولات غذایی به‌منظور حفظ سلامت عمومی و بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن مان هستیم باید هنگام خرید مواد غذایی بسیار هوشیارتر عمل کنیم. اگر شما هم جزو آن گروه از افراد هستید که می‌خواهید سلامت خود و اعضای خانواده تان را با یک خرید و تغذیه سالم تضمین کنید، بهتر است با مهم‌ترین راه‌های داشتن یک خرید سالم آشنا شوید.
این راه های کاربردی شامل 6 مورد زیر هستند:

۱. از خوراکی‌های فرآوری‌شده دوری کنید


از نظر متخصصان تغذیه و بهداشت مواد غذایی، سالم‌ترین محصولات غذایی آنهایی هستند که کمترین فرآوری روی آنها انجام شده است. براساس این تعریف، میوه‌ها و سبزی‌های کامل، انواع گوشت‌های خام و بدون فرآوری می‌توانند در سبد انتخاب‌های غذایی سالم جای بگیرند. این درحالی است که براساس همین تعریف، انواع گوشت‌های فرآوری‌شده (سوسیس، کالباس، همبرگر، ناگت و...)، اسنک‌ها، شیرینی‌ها، خوراکی‌های سرشار از نمک، قند و چربی ترانس و همچنین گوشت‌های نمک‌سود یا دودی‌شده باید در این ایام کاملا از سبد غذایی کنار گذاشته شوند تا مصرف آنها به افزایش التهاب در بدن و تضعیف قدرت سیستم دفاعی بدن منجر نشود.

۲. غلات کامل بخرید

مصرف مداوم غلات آرد سفید که به‌طور کامل سبوس‌گیری شده‌اند، می‌تواند باعث افزایش التهاب در بدن شود. به همین دلیل هم توصیه بهتر در این ایام که بدن به غذاهای سالم‌تری نیاز دارد، این است که حتما هنگام خرید انواع غلات سراغ سبوس‌دارها بروید. بهتر است در این ایام، مصرف جو دوسر، پاپ‌کورن، جو معمولی و بلغور که همگی سرشار از فیبر غذایی فراوان هستند را هم فراموش نکنید. اگر نمی‌توانید طعم برنج یا ماکارونی قهوه‌ای را تحمل کنید، به‌جای حذف آنها از سبد غذایی این محصولات سالم را با انواع چاشنی‌ها و ادویه‌ها یا در ترکیبی با برنج و ماکارونی معمولی تهیه کنید.

۳. خرید میوه‌ها و سبزی‌ها را افزایش دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت حجم بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها و بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن، مصرف فراوان میوه‌ها و سبزی‌های تازه است. توصیه می‌کنیم که در این ایام به‌جای انواع آب‌میوه‌ها، کمپوت‌های میوه و کنسروهای سبزیجات، حتما فقط و فقط میوه و سبزی کامل و تازه خریداری و مصرف کنید. اگر بتوانید در این ایام، مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها را به 5 تا 9 واحد در طول روز برسانید، کمک بزرگی به حفظ سلامت عمومی تان کرده‌اید. یادتان باشد که هر واحد میوه برابر با حدود 60 گرم و هر واحد سبزی برابر با حدود 1 لیوان است.

۴. حواس‌تان به قند و شکر افزوده باشد

تمام محصولات غذایی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شوند، دارای برچسب مواد تشکیل‌دهنده هستند. بنابراین، زمانی که می‌خواهید یک محصول بسته‌بندی غذایی را انتخاب کنید، در بین برندهای مختلف همیشه دنبال محصولی بگردید که کمترین میزان از قند و نمک (سدیم) افزوده را در خود جای داده است و میزان چربی ترانس آن هم به عدد صفر نزدیک‌تر است.

۵. دور محصولات حاوی مواد مصنوعی خط بکشید

تمامی محصولات غذایی حاوی ترکیبات مصنوعی و نگهدارنده می‌توانند با افزایش التهاب در بدن، تاثیری منفی بر عملکرد سیستم دفاعی داشته باشند. بنابراین، توصیه می‌شود که در روزهای شیوع کرونا که بدن باید کمترین میزان التهاب را داشته باشد، حتما دور محصولات غذایی حاوی رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌های مصنوعی کاملا خط بکشید.

۶. محصولات سبز بخرید

هرچند که این روزها خرید محصولات ارگانیک به‌دلیل استانداردهای خاصی که باید برای تولید آنها رعایت شود، چندان ساده نیست اما توصیه می‌کنیم که در این ایام حداقل سراغ محصولات سبز یا محصولاتی بروید که در فرآیند تولید آنها از هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده نشده است. مرغ‌های سبز، گوشت‌های سبز، لبنیات سبز و تخم‌مرغ سبز، این روزها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه مواد غذایی وجود دارند. فقط این نکته مهم را به یاد داشته باشید که هرگز به هوای ارگانیک یا طبیعی بودن لبنیات سنتی، تحت هیچ شرایطی در تمام طول سال و خصوصا در این ایام بحرانی سراغ خرید لبنیات سنتی و غیرپاستوریزه نروید.

ترجمه: ندا احمدلو
منبع: WebMD
هنگام کرونا از خلوت ترین فروشگاه مواد غذایی خرید کنید
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو