َراه‌هایی برای حفظ سلامت کلیه‌ها
4 اسفند 1400 ساعت: 18:12کلید طلایی برای سلامت کلیهدهم مارس (بیستم اسفند ماه) به منظور ترویج شیوه زندگی سالم و آگاهی از عوامل خطر و روش های پیشگیری از بیماری های کلیه، روز جهانی کلیه نام گرفته است

در مصرف برخی داروها زیاده‌روی نکنید


داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی یا NSAID مانند ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. در صورت مصرف بیش از حد یکباره یا مصرف زیاد آنها می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند. و استفاده از «مهارکننده‌های پمپ پروتون» (PPIs) برای زخم یا GERD برای مدت طولانی می‌تواند شانس شما را برای بیماری مزمن کلیوی افزایش دهد. 


مراقب آنتی‌بیوتیک‌ها باشید


این داروهای ضد‌باکتری در صورت استفاده زیاد می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند. حتی اگر شما کاملاً سالم باشید، ممکن است اتفاق بیفتد، اگرچه اگر کلیه‌های شما آنطور که باید کار نکنند، جدی‌تر است. 


از مصرف مکمل‌های گیاهی صرف نظر کنید


سازندگان مکمل‌ها نیازی به اثبات بی‌خطر بودن محصولات خود ندارند و برخی از آنها می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند. این موارد به ویژه در صورت ابتلا به بیماری کلیوی می‌توانند مضر باشند زیرا می‌توانند وضعیت را بدتر کنند یا بر عملکرد برخی داروها تاثیر بگذارند.


غذای سالم بخورید


کلیه‌های شما هر چیزی را که می‌خورید یا می‌نوشید، از جمله هر چیزی که برای شما مضر است، مانند مقدار زیادی چربی، نمک و شکر پردازش می‌کند. با گذشت زمان، یک رژیم غذایی بد می‌تواند منجر به فشار خون بالا، چاقی، دیابت و سایر شرایطی شود که برای کلیه‌های شما سخت است. 


مراقب نمک خود باشید


این ماده معدنی به طرق مختلف بر افراد تاثیر می‌گذارد. برای برخی، به نظر می‌رسد که میزان پروتئین موجود در ادرار آنها را افزایش می‌دهد. این می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب برساند یا در صورتی که بیماری کلیوی را داشته باشید بدتر شود. نمک زیاد همچنین احتمال ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهد که یکی از دلایل معمول بیماری کلیوی است و سنگ کلیه می‌تواند بسیار دردناک باشد و احتمالاً بدون درمان باعث آسیب شود.


آب کافی بنوشید


آب به رساندن مواد مغذی مهم به کلیه‌ها و انتقال مواد زائد به مثانه به شکل ادرار کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، فیلترهای ریز داخل کلیه‌های شما می‌توانند متوقف شوند و منجر به سنگ کلیه و عفونت شوند. حتی کم‌‌آبی خفیف می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب برساند، اگر به اندازه کافی اتفاق بیفتد. 


ورزش کنید


درست مانند یک رژیم غذایی سالم، به پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت و بیماری قلبی که می‌تواند منجر به آسیب کلیه شود، کمک می‌کند. اگر برای آن آمادگی نداشته باشید، ورزش بیش از حد نیز می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب برساند. 


مشکلات سلامتی را مدیریت کنید


دو بیماری شایع که بر کلیه‌های شما تاثیر می‌گذارد دیابت و فشار خون بالا هستند. یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می‌تواند به کنترل هر دو کمک کند. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: webmd.com

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو