آیا کودک من اگزما دارد؟
2 اسفند 1400 ساعت: 19:12اگزما می‌تواند به صورت لکه‌های پوسته پوسته روی پوست کودک، اغلب در چند ماه اول ظاهر شود. رایج و قابل درمان است. 

در همه نوزادان یکسان به نظر نمی‌رسد. در نوزادانی که پوست روشن دارند، معمولاً به صورت لکه‌های قرمز رنگ ظاهر می‌شود. در نوزادان با پوست تیره، بثورات ممکن است مایل به ارغوانی، قهوه‌ای یا خاکستری به نظر برسند. مشاهده اگزما در نوزادان با پوست تیره دشوارتر است. این لکه‌ها تقریبا همیشه خشک، خارش‌دار و زبر هستند.


نوزادان تقریباً در هر جایی از بدن خود می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. بیشتر اوقات، گونه‌ها و مفاصل بازوها و پاهایشان را درگیر می‌کند.

علل


اگزما زمانی اتفاق می‌افتد که بدن سلول‌های چربی کمی به نام سرامید بسازد. اگر مقدار کافی از آنها را نداشته باشید، پوست شما آب خود را از دست می‌دهد و بسیار خشک می‌شود. 


اگر یکی از والدین مبتلا به اگزما باشد، احتمال ابتلای نوزاد به آن نیز بسیار زیاد است. مشکلات در سد پوست، اجازه خروج رطوبت و ورود میکروب‌ها نیز می‌تواند یکی از دلایل باشد.


چه چیزی می‌تواند آن را بدتر کند


هر نوزادی متفاوت است. اما برخی از محرک‌های رایج اگزما وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد، از جمله:


پوست خشک. می‌تواند باعث خارش پوست نوزاد شود. رطوبت کم، به خصوص در فصل زمستان که خانه‌ها گرم هستند و هوا خشک است، دلیل آن است.


تحریک‌کننده‌ها. به لباس‌های پشمی، پلی‌استر، عطرها، صابون‌های بدن و پودر‌های لباسشویی فکر کنید. همه اینها می‌توانند باعث ایجاد علائم شوند.


استرس. کودکان مبتلا به اگزما ممکن است با گرگرفتگی به استرس واکنش نشان دهند. که می‌تواند منجر به خارش و تحریک پوست شود. و این به نوبه خود علائم اگزما را افزایش می‌دهد.


گرما و عرق. هر دو می‌توانند خارش اگزمای نوزاد را بدتر کنند.


آلرژن‌ها. قطعی نیستند، اما برخی از کارشناسان معتقدند که حذف شیر گاو، بادام زمینی، تخم‌مرغ یا برخی میوه‌ها از غذای کودک ممکن است به کنترل علائم اگزما کمک کند. به یاد داشته باشید که اگر مادرش قبل از شیردهی آنها را بخورد، ممکن است کودک در معرض این غذاها قرار گیرد. 


برای خارش چه باید کرد


سعی کنید نوزاد خود را از خاراندن پوست خود دور نگه دارید. خاراندن می‌تواند بثورات را بدتر کند، منجر به عفونت شود و باعث ضخیم‌تر شدن پوست تحریک شده شود.


ناخن‌های آن‌ها را اغلب کوتاه کنید و اگر می‌توانید لبه آن‌ها را سوهان بزنید. برخی از والدین از دستکش برای کودک خود استفاده می کنند. 


داروها


برخی از محصولات بدون نسخه، مانند کرم‌ها و پمادهای هیدروکورتیزون، خارش و التهاب را هدف قرار می‌دهند. دستورالعمل‌ها را بررسی کنید و از آنها برای مدت طولانی استفاده نکنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: webmd.com

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو