علائم زانو درد و علل احتمالی آن
26 بهمن 1400 ساعت: 19:11زانو یک قطعه پیچیده از تجهیزات است و در نتیجه بسیاری از  آسیب‌های رایج می‌توانند باعث درد آن شوند.

علل شایع زانو درد


بورسیت


اگر متوجه شدید که درد زانو شما با تورم ناگهانی، قرمزی یا احساس گرما در ناحیه آسیب دیده همراه است، باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید. بورس یک کیسه پر از مایع در زانو که به روان شدن مفصل کمک می‌کند، ممکن است عفونی شود. 


برخی عوامل، مانند آسیب‌های قبلی مفصل یا زخم روی زانو، می‌توانند خطر ابتلا به این نوع عفونت را افزایش دهند. عفونت‌ها همچنین می‌توانند باعث تب، لرز و حالت تهوع شوند. 


سیاتیک


این عارضه، که عموماً به دردی که از کمر به پایین ساق پا منتقل می‌شود، اشاره دارد، می‌تواند در اثر فشار یک دیسک بر روی عصب در قسمت پایین کمر ایجاد شود. 


رگ به رگ شدن و پارگی غضروف


رگ به رگ شدن رباط زانو معمولاً در اثر ضربه به زانو یا پیچش ناگهانی زانو ایجاد می‌شود. علائم رایج عبارتند از: احساس ترک، درد، تورم، بی‌ثباتی (زانو در هنگام راه رفتن) یا مشکل در راه رفتن.


پارگی غضروف، که می‌تواند با آسیب‌های زانو یا آرتریت رخ دهد، یکی دیگر از علل شایع زانو درد است. ضربه (یا ساییدگی و پارگی عمومی) به زانو می‌تواند منیسک‌ها را پاره کند، که بالشتک‌هایی از بافت همبند هستند که شوک واقع در مفصل زانو را نیز جذب می‌کنند. کمانش، تورم و درد زانو در حین حرکات خاص ممکن است نشان‌دهنده پارگی غضروف باشد.


آرتروز


انواع آرتریت به احتمال زیاد باعث درد زانو می‌شوند:


• استئوآرتریت زمانی رخ می‌دهد که غضروف زانو با استفاده و افزایش سن از بین می‌رود. درد ناشی از وزن، تورم مرتبط با فعالیت و کاهش دامنه حرکتی ممکن است نشان‌دهنده آرتروز باشد.


• آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که می‌تواند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد. درد، تغییر شکل مفصل زانو و تورم ممکن است نشان‌دهنده RA باشد.


• نقرس زمانی رخ می‌دهد که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل انباشته می‌شود، علائم خاصی دارد، از جمله مفصل زانو بسیار دردناک، قرمز و گرم هنگام لمس.


• آرتریت سپتیک زمانی رخ می‌دهد که مفصل زانو عفونی می‌شود، می‌تواند منجر به تورم، درد و قرمزی، همراه با تب و احساس بی‌حالی عمومی شود. معمولاً ناشی از ضربه به زانو نیست.


تاندونیت


تاندونیت یا التهاب تاندون‌ها یکی دیگر از علل شایع زانو درد است. اغلب در ورزش‌هایی مانند بسکتبال رخ می‌دهد، جایی که نیروی برخورد با زمین پس از پرش می‌تواند تاندون را تحت فشار قرار دهد. علائم آن معمولاً شامل دامنه درد حرکتی، حساسیت موضعی و ضعف زانو ناشی از درد است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو