4 فایده سویا که بهتر است بدانید!
24 بهمن 1400 ساعت: 08:11سویا جزء خانواده حبوبات محسوب می شود و منبع غنی از اسیدهای آمینه ضروری است که در عملکردهای حیاتی بدن دخالت دارند. پروتئین سویا برخلاف پروتئین‌های حیوانی کلسترول و اسیدهای چرب مضر برای سلامت بدن ندارد و می‌تواند جایگزین خوبی برای طرفداران رژیم گیاهخواری باشد. 

سویا یکی از منابع پروتئین‌های باکیفیت است که به‌عنوان منبع اصلی اسیدهای آمینه گیاهی محسوب می‌شود. مصرف این پروتئین به حفظ و ترمیم عضلات پس از تمرینات جسمانی کمک کرده و باعث تشکیل توده عضلانی می‌شود. علاوه بر این، پروتئین سویا مقدار انرژی بالایی دارد و در عملکردهای مهم بدن مانند تولید هورمون‌ها و جذب ریزمغذی‌ها موثر است. 

 

مزیت سویا نسبت به دیگر پروتئین‌های گیاهی این است که تمام اسیدهای‌ آمینه مورد نیاز بدن را تامین می‌کند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تریپتوفان، متیونین، لیسین، گلیسین، فنیل الانین و هیستیدین اشاره کرد. سویا همچنین منبع غنی از فلاونوئیدها، ایزوفلاونوئیدها، اسیدفنولیک و دیگر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است. به‌همین دلیل گنجاندن آن در رژیم غذایی به مقابله با رادیکال‌های آزاد و تسهیل کاهش وزن کمک می‌کند. اما مهم ترین فواید عادت به خورد سویا شامل موارد زیر است:

 

1. بهبود عملکرد گوارش بدن

یکی از مهم‌ترین تاثیرات پروتئین سویا، بهبود عملکرد سیستم گوارش بدن است. به‌دلیل مقدار فراوان ویتامین‌های گروه B، در فرایندهای آنزیمی موثر به روند هضم مطلوب کمک می‌کند. همچنین در سنتز اسیدهای چرب و تقویت سیستم ایمنی به‌دلیل تاثیر بر عملکرد باکتری‌های مفید روده تاثیر مثبت دارد. پروتئین سویا لاکتوز ندارد و به پیشگیری از التهابات روده‌ای نیز کمک می‌کند. 

 

2. تنظیم کلسترول

سویا به‌دلیل وجود ترکیبی به‌نام لسیتین در کنترل کلسترول بالا موثر است. در واقع، این ماده باعث افزایش کلسترول مفید (HDL) می‌شود که تاثیر آن در دفع چربی‌های مضر از عروق اثبات شده ‌است. 

 

3. تاثیر در ساخت بافت عضلانی

پروتئین سویا باعث می‌شود تا تعادل اسیدهای آمینه ضروری در بدن حفظ شود و از همین‌رو به رشد و تقویت توده عضلانی نیز کمک می‌کند. جذب این پروتئین تخریب فیبرهای عضلانی را کاهش می‌دهد و از خستگی پس از تمرینات جسمانی جلوگیری می‌کند. 

 

4. پیشگیری از چاقی

گنجاندن پروتئین سویا در رژیم غذایی راهکار عالی برای افرادی است که قصد کاهش وزن دارند زیرا سوخت‌وساز انرژی را افزایش می‌دهد و به تشکیل عضلات کمک می‌کند. همچنین پتاسیم موجود در آن نیز مانع از افزایش سدیم که عامل احتباس آب در اندام‌ها و چاقی است، می‌شود. البته نمی‌توان سویا را به‌تنهایی خوراکی معجزه‌آسا برای لاغری دانست بلکه باید به دیگر اصول تغذیه صحیح و ورزش نیز توجه کرد. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:AmelioretaSante.fr

4 فایده پیاده‌روی پس از صرف غذا 

با حذف یک وعده غذا چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟​​​
سوپ؛ انتخاب عالی در منوی روزانه​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو