احمد رضا شمشیری، پزشک متخصص اپیدمیولوژی
پاسخ به پرسش‌هایی درباره فاصله‌گذاری هوشمند در دوران شیوع کرونا
31 فروردین 1399 ساعت: 09:1اعلام فاصله‌گذاری هوشمند در برابر شیوع ویروس کرونا بحث‌های متعددی را بر انگیخته است و برخی به اشتباه آن را با عادی شدن شرایط یکسان دانسته‌اند.
احمد رضا شمشیری، پزشک متخصص اپیدمیولوژی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران: به دنبال بحث‌های متعددی که در رابطه با فاصله‌گذاری هوشمند و تصور اشتباه بعضی که آن را با عادی‌سازی شرایط یکسان دانسته‌اند خواستم که توجه شما را به چند نکته مهم در مورد اپیدمی کرونا در این زمان جلب کنم:

آیا ایران از پیک (اوج) اپیدمی گذشته است؟

خیر؛ ما به صورت مصنوعی و با کمک فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت شعار «در خانه بمانیم» توانستیم از روند صعودیِ رسیدن به پیک جلوگیری کنیم و در واقع پیک را عقب انداختیم. بدیهی است با عادی شدن شرایط کار و زندگی، مجددا سیر صعودی از سر گرفته خواهد شد.

سیر صعودی دوم نسبت به سیر صعودی اول چگونه است؟

حتما شدیدتر خواهد بود چون در ابتدای اپیدمی تعداد افرادی که می‌توانستند بیماری را منتقل کنند بسیار کمتر از الآن بودند. کافیست افراد ناقل با جامعه در تماس قرار گیرند، اگر قبلا هر دو سه روز آمار دو برابر می‌شد، در صورت عادی سازی شرایط ممکنست آمار هر روز نسبت به روز قبل، دو تا سه برابر شود. برنامه فاصله‌گذاری هوشمند سعی می‌کند با دیدن و رصد کردن نشانه‌های صعود آمار بیماری، با تشدید اقدامات و محدودیت های مربوطه، روند اپیدمی را مدیریت کند.

در این دو ماه که از شروع رسمی اپیدمی گذشته است، آیا جامعه نسبت به بیماری ایمن شده است؟

خیر؛ تا بحال ۷۰ هزار بیمار با آزمایش مثبت تشخیص داده شده‌اند ولی همه بیماران آزمایش نداده‌اند. پس بیایید فکر کنم بجای ۷۰ هزار نفر، دو برابر یعنی ۱۴۰ هزار نفر مثبت شده‌اند. بیشتر آزمایش‌های انجام شده در افرادی بود که به بیمارستان مراجعه کرده بودند (البته اخیرا در مراکز خصوصی و بیماران سرپایی نیز انجام می شود). اگر فرض کنیم ۲۰ درصد بیماران به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، یعنی در واقع ۷۰۰ هزار نفر در کل کشور بیمار شده‌اند. از طرفی برخی افراد به بیماری مبتلا می‌شوند ولی اصلا علامت ندارند که اگر این گروه هم ۲۰ درصد باشند یعنی در کل کشور حدود ۸۴۰ هزار نفر با ویروس کرونا مواجهه داشته‌اند و احتمالا ایمن شده‌اند (احتمالا). حالا اگر جمعیت ایران را ۸۴ میلیون نفر فرض کنیم یعنی از هر ۱۰۰ نفر فقط یک نفر نسبت به بیماری ایمنی دارد و عملا این یعنی هیچ!

چه زمانی می‌شود به شرایط عادی برگشت؟

براساس مطالعات و مدل‌سازی‌های انجام شده، وقتی شرایط قابل عادی‌سازی است که حدود دو سوم جمعیت نسبت به بیماری ایمنی پیدا کرده باشند (چه در اثر ابتلا به بیماری چه در اثر واکسیناسیون)؛ یعنی از هر ۱۰۰ نفر لااقل باید ۶۰ تا ۷۰ نفر ایمنی پیدا کرده باشند. این رقم با وضعیت فعلی فاصله بسیار زیادی دارد و با حساب‌های سرانگشتی چندین ماه و بلکه چند سال فرصت لازم است تا به شرایط عادی برگشت.

جمع‌بندی اینکه شرایط عادی نشده است. فاصله‌گذاری هوشمند را باید جدی بگیریم و به رعایت دقیق آنها توجه کنیم.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو