شکر همانند کوکائین اعتیاد آور است!
31 فروردین 1399 ساعت: 07:1به گفته محققان مصرف مواد غذایی حاوی شکر بالا می‌تواند سبب بروز اعتیاد در فرد شود. اعتیاد به 2 دسته تقسیم می‌شود؛ اعتیاد به مواد و اعتیاد رفتاری. اعتیاد به مواد مثل وابستگی به مصرف مواد مخدر یا الکل و اعتیاد رفتاری مثل وابستگی به انجام برخی کارها مثل بازی‌های رایانه ای است. البته در هر دو، عنصر اصلی از دست دادن خودکنترلی است که طبق یک سری معیارهای تشخیصی شناسایی می‌شود.
در ادامه این مطلب، می خواهیم به ۳ پرسش در خصوص اعتیاد به شکر پاسخ دهیم:

۱. آیا شکر هم اعتیاد آور است؟


بله. بررسی‌های انجام داده شده در این رابطه اثبات کرده که شکر نیز به نوعی اعتیادآور است و ۵ تا ۱۰ درصد افراد در آمریکا، آلمان و کانادا به مصرف مواد قندی اعتیاد دارند.

۲. اعتیاد به قند چه تفاوتی با سایر اعتیادها دارد؟

تفاوت میان مواد اعتیادآور به معیارهای تشخیصی برمی‌گردد. هر چه تعداد معیارها بیشتر باشد وابستگی شدیدتر است. اگر معیار تشخیصی که متخصص قادر به شناسایی آنهاست ۲ تا ۳ مورد باشد اعتیاد خفیف، اگر ۴ تا ۵ مورد باشد متوسط و اگر بیش از ۵ مورد باشد، شدید تلقی می شود. سیگار، الکل و شکر و محصولات شیرین در دسته اعتیاد متوسط طبقه بندی می‌شوند و ترک اعتیاد در این دسته به شخصیت فرد بستگی دارد. جالب است که بر اساس برخی تحقیقات حتی شکر را می‌توان در دسته اعتیادهای شدید و هم رتبه با کوکائین، هروئین، متامفتامین و... دسته بندی کرد زیرا قند های ساده موجود در شکر و خوراکی های شیرین به تدریج می‌تواند سبب تغییرات بیولوژیکی در مغز شود.

۳. چرا شکر مضر است؟

در طبیعت میوه‌های حاوی قند وجود دارد اما بشر به صورت صنعتی قند بالایی وارد مواد غذایی کرده است و مصرف وافر این گروه از خوراکی ها زمینه ساز چاقی و بسیاری از مشکلات بوده است. بدن انسان توانایی بهینه سازی قند را ندارد و در بدن آن را تبدیل به چربی می‌کند. چربی و قند در کنار هم نوعی محرک هستند و تحقیقات جدید پژوهشگران فاش نشان داده است که این دو در کنار هم می‌توانند بخش پاداش دهی در مغز را تقویت کنند. تحریک بخش پاداش دهی مغز با مصرف مواد غذایی شیرین می‌تواند به تدریج اعتیاد آور شده و عوارض جدید برای سلامت بدن به دنبال داشته باشد.

ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: santé.lefigaro.fr

آیا شکر موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود؟
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو