آلوده‌ترین اشیاء در بیمارستان‌ها و مطب‌ پزشکان
10 بهمن 1400 ساعت: 21:11آیا می‌خواهید از آسانسور استفاده کنید؟ خطر عفونت موقعی است که دکمه آسانسور را لمس می‌کنید و سپس دستتان را به چشم، بینی یا دهانتان می‌زنید. مطالعه‌ای نشان داد، بیش از یک سوم دکمه‌های آسانسور ناقل نوعی باکتری است، باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک که موجب بیماری‌های خطرناک می‌شود.
 همچنین بر روی دکمه‌ها باکتری ای‌.کولی و اسینتوباکتر را یافتند که موجب مننژیت و ذات‌الریه می‌شود.

 سالن انتظار

 ویروس‌هایی مانند آنفولانزا و کووید-۱۹ که از راه هوا پخش می‌شوند، اگر در اتاق انتظار خیلی نزدیک به هم بنشینید، می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. اگر فرد مبتلا صحبت، عطسه یا سرفه کند، این خطر افزایش می‌یابد. زمانی که در فضاهای مشترک در انتظار هستید، فاصله بین شما و دیگران حداقل باید یک متر و نیم باشد. محققانی که بر روی وسایل و تجهیزات بیمارستانی مطالعه کردند، مقدار زیادی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را بر روی این سطوح پیدا کردند. با پاک کردن دسته‌های صندلی با دستمال مرطوب ضدباکتری، از خودتان در برابر عفونت‌ها محافظت کنید.

 دست‌ها 

کسی که می‌خواهد وارد مطب شود، باید دست‌هایش را با آب و صابون بشوید یا قبل از ورود به اتاق، از یک ضدعفونی‌کننده الکلی دست استفاده کند. از پرسیدن در مورد اینکه آیا تیم پزشکی دست‌هایش را ضدعفونی کرده است، خجالت نکشید.

 گوشی پزشکان

 نماد جهانی مراقبت‌ پزشکی که اکثر پزشکان به گردن خود می‌اندازند، محل انتشار میکروب‌های مضر است. خوشبختانه پزشکان از این ابزار بر روی سطح پوست استفاده می‌کنند، بنابراین احتمال ابتلا به عفونت آن کم است. با این حال، برخی مطالعات نشان می‌دهد که صرفاً ۵ درصد پزشکان، گوشی‌ پزشکی خود را به طور منظم ضدعفونی می‌کنند.

 گل‌ها و گیاهان 

گل‌های چیده شده در گلدان و گیاهان گلدانی اتاق‌های بیمارستان یا سالن انتظار، برای روحیه پزشک مناسب است. اما آب و خاک می‌تواند حاوی باکتری‌های فراوانی باشد. آیا ممکن است این دو عفونت به شما منتقل شود؟ احتمالاً حالتان خیلی بد نیست، اما برای احتیاط بیشتر، گل و گیاه را روی میز و کنار تختتان قرار ندهید.

 روپوش آزمایشگاهی 

این احتمال وجود دارد که میکروب‌ از بدن بیماران به روپوش سفید پزشک منتقل شود. در یک مطالعه کوچک، استافیلوکوکوس اورئوس، میکروبی که موجب عفونت‌های باکتریایی مانند کورک می‌شود، حدوداً ۲۳ درصد در روپوش سفید پزشکان وجود داشت. تعداد کمی از آن نیز شامل باکتری‌‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک بود.

 تجهیزات سونوگرافی

 محققانی که تجهیزات سونوگرافی را بررسی کردند، تقریباً در همه جای فضای سونوگرافی باکتری را یافتند: بر روی کاوشگر، دسته کنترل، صفحه کلید کامپیوتر، بطری ژل؛ حتی قسمتی که بدن را لمس می‌کند و با پلاستیک پوشانده شده است، و احتمالاً بقیه ابزار هم ضدعفونی نباشد. اما کارمند مراقبت بهداشتی می‌تواند میکروب‌ها را از بین برده، ضدعفونی کند و از انتقال آن‌ها به افراد مراجعه‌کننده جلوگیری به عمل آورد.

 قفسه ‌پرونده‌ها

 بسیاری از افراد مانند پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان، پوشه‌های‌ سوابق پزشکی داخل قفسه‌ها را نظارت می‌کنند. مطالعات انجام شده در بخش مراقبت‌های ویژه نشان داد که ۹۰ درصد این قفسه‌ها، آلوده به باکتری بود. در میان میکروب‌ها، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین بود که موجب عفونت‌هایی می‌شود که درمانش بسیار سخت است.

 گوشی‌های تلفن

کارکنان بیمارستان به‌خصوص در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، برای بررسی سایر بخش‌ها از تلفن همراه استفاده می‌کنند. محققان دریافته‌اند که این گوشی‌ها حاوی باکتری‌های مقاوم به دارو‌ است. در مطالعه‌ای نشان داد که یک تماس تلفنی یک دقیقه‌ای موجب انتقال میکروب به دست‌های تمیز، شده است.

 تختخواب

 تمیز کردن تخت‌ها مابین مراجعه بیماران همیشه موجب پاکسازی آن از میکروب‌ها نبوده‌ است. ابتلا به عفونت‌ قارچی از تخت‌خواب در یک مرکز درمانی اطفال شناسایی شد. انجام آزمایش‌ بر روی میکروب‌های روی ملحفه‌ها نشان می‌دهد که معمولاً این میکروب‌ها شبیه میکروب‌های فرد خوابیده بر روی تخت است. مگر اینکه تخت‌ بیماران بلافاصله در فاصله مراجعه بیماران به خوبی ضدعفونی شود، باکتری‌ها، روی تخت رشد می‌کنند و ممکن است اگر میزبان جدیدی در معرض آن قرار بگیرد، مبتلا شود.

 پرده‌ حدفاصل تخت‌ها

 تقسیم‌کننده فضای پارچه‌ای می‌تواند از بیمار در برابر چشم‌ سایرین محافظت کند، اما از آنجایی که یک جسم بسیار لمس‌شده است به خصوص لبه آن و ممکن است اغلب تمیز هم نشود. مطالعات نشان می‌دهد که این پرده‌ها اغلب میزبان ارگانیسم‌های مقاوم به چند دارو هستند، و احتمالاً دلیل آن این است که به اندازه اشیاء اتاق‌های بیمارستان تمیز نمی‌شوند. بعد از لمس حتماً دست‌هایتان را بشویید.

 سینی غذای بیمار

 میز متحرک روی تخت که مکان قرار دادن ظرف غذاست، آلاینده‌ای پنهانی در آن موجود است به نام میکروب‌ها. این میزها در اتاق‌های بیمارستان سطوحی با لمس بسیار هستند، بنابراین احتمال آن زیاد است که آلوده به باکتری‌ها باشد. یک راه حل آسان برای آن وجود دارد. قبل از اینکه غذایتان را روی آن بگذارید، با یک دستمال مرطوب ضدعفونی، آن را تمیز کنید.

 خودکار

 صدها نفر روزانه قلم‌های موجود بر روی پیشخوان پذیرش بیمارستان را لمس می‌کنند. بهترین روش برای تمیز نگه داشتن آن این است که قبل از استفاده، ابزار نوشتاری را با یک دستمال ضدعفونی کننده تمیز کنید یا بهتر است از قلم خودتان استفاده کنید.

 کف زمین

گاهی اوقات کف اتاق‌های بیمارستان مملو از باکتری می‌شود. هر چیزی که روی زمین بیفتد مثل دکمه لباس، اگر با دست تماس پیدا کند؛ خطر انتقال میکروب‌ها به دست زیاد می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که کفپوش محیط‌های مراقبت‌ بهداشتی حاوی عوامل بیماری‌زاست، اگرچه شواهد کمی وجود دارد در این که سلامتی افراد را به خطر می‌اندازند.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبعWebmd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو