آشنایی با انواع روکش دندان
30 فروردین 1399 ساعت: 23:1روکش دندان کلاهکی که است که روی دندان قرار داده می‌شود تا شکل و اندازه، قدرت و ظاهر آن ترمیم کند.
روکش‌های دندان ممکن است از مواد گوناگونی ساخته شوند:

روکش‌های دندان ممکن است تمام‌فلزی از جنس فولاد ضدزنگ (استیل)، طلا یا آلیاژهای فلزی، سرامیک متصل به فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک باشند.

۱- روکش‌های استیل پیش‌ساخته‌شده هستند و معمولا به‌طور موقتی روی دندان‌های دائمی گذاشته می‌شوند. این روکش‌ از دندان تا هنگامی‌که روکش دائمی از ماده دیگری ساخته شود، حفاظت می‌کند.

روکش استیل ممکن است در کودکان هم به کار رود. این روکش کل دندان کودک را می‌پوشاند و مانع پوسیدگی بیشتر آن می‌شود. وقتی دندان شیری کودک می‌افتد تا جا را برای دندان دائمی باز کند، این روکش هم همراه آن می‌افتد.

۲- روکش‌های دائمی فلزی معمولا از جنس آلیاژهای با میزان بالای طلا یا پلاتین یا آلیاژ‌های فلزات پایه (برای مثال آلیاژ‌های کبالت- کروم و نیکل- کروم) هستند.
این روکش‌ها بسیار مستحکم هستند و احتمالا بیشترین طول عمر را در میان روکش‌ها دارند. نقطه‌ضعف اصلی این روکش‌ها رنگ فلزی آن‌ها است، اما برای دندان‌های آسیای عقبی هستند که دیده نمی‌شوند، گزینه مناسبی هستند.

۳- روکش‌های دندانی «سرامیک متصل به فلز» این امتیاز را دارند که می‌توانند رنگ مشابه دندان‌های مجاور داشته باشند (برخلاف روکش‌های فلزی)؛ اما این روکش‌ها در مقایسه با روکش‌های فلزی یا رزینی، بیشتر باعث سایش دندان‌های روبرویشان می‌شوند. بخش سرامیکی روکش نیز ممکن است لب پر شود یا بشکند.

این روکش‌ها پس از روکش‌های تمام‌سرامیکی بهترین ظاهر طبیعی را ایجاد می‌کنند؛ اما فلز زیر سرامیک روکش ممکن است خط تیره‌ای، به‌خصوص در کنار خط لثه روی دندان ایجاد کند.

این نوع روکش‌ها می‌توانند گزینه خوبی برای هم دندان‌های جلویی و هم دندان‌های عقبی و همچنین در بریج‌های طولانی باشند که وجود فلز برای مستحکم شدن لازم است

۴- روکش دندانی تمام‌ رزین ارزان‌تر از سایر انواع روکش‌ها است، اما نقطه ضعف‌شان این است که در درازمدت سایش پیدا می‌کنند و نسبت به روکش‌های سرامیک متصل به فلز بیشتر احتمال شکستن بیشتری دارند.

۵- روکش‌های تمام‌ سرامیک نسبت به سایر روکش‌ها بهترین ظاهر طبیعی را دارند و برای افراد دچار آلرژی به فلزاتی مانند نیکل، مناسب‌تر هستند. روکش‌های تمام سرامیک را می‌توان هم برای دندان‌های جلویی و هم برای دندان‌های عقبی به کار برد.

منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو