برفک در شیرخواران چیست؟
3 بهمن 1400 ساعت: 20:11برفک یک نوع عفونت قارچی است که توسط مخمر کاندیدا ایجاد می‌شود، همان قارچی که مسئول عفونت‌های مخمری است. برفک که به عنوان کاندیدیازیس دهان نیز شناخته می‌شود، در دهان ایجاد می‌شود و به صورت لکه‌های سفید در قسمت داخلی گونه‌ها، زبان و بالای دهان ظاهر می‌شود.

برفک در نوزادان به عفونت قارچی در زبان و دهان نوزاد اشاره دارد. این یک بیماری شایع در میان نوزادان و کودکان خردسال است.


همچنین ممکن است باعث قرمزی، درد، از دست دادن چشایی و خشکی دهان شود. برفک در نوزادان زمانی رخ می‌دهد که مخمر طبیعی که روی پوست زندگی می‌کند تکثیر شده و در دهان بیش از حد رشد کند. نوزادان کمتر از 1 ماه به ویژه در معرض خطر ابتلا به برفک دهان هستند.


انواع برفک در نوزادان


در حالی که ما معمولاً برفک را در دهان می‌دانیم، اما می‌تواند بر قسمت‌های زیر نیز تاثیر بگذارد:


• ناخن‌های دست


• چشم‌ها


• ناحیه پوشک (واژن یا کشاله ران)


• چین‌های پوستی (زیر بغل یا چین‌های گردن)


علل


شایع‌ترین علت برفک دهان در نوزادان مربوط به مصرف آنتی‌بیوتیک توسط مادر شیرده است. هنگامی که یک مادر شیرده آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند، در خطر ابتلا به عفونت قارچی نوک سینه‌های خود قرار دارد. هنگامی که این اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که عفونت در طول شیردهی به دهان کودک منتقل شود. همچنین، اگر کودک به آنتی‌بیوتیک درمانی نیاز داشته باشد، ممکن است برفک دهان ایجاد کند.


علت کمتر شایع برفک دهان در نوزادان می‌تواند در هنگام زایمان رخ دهد. اگر مادری مبتلا به عفونت قارچی واژن باشد، ممکن است نوزاد در حین زایمان مبتلا شود.

درمان


برفک همیشه نیازی به درمان ندارد و گاهی پس از چند روز خود به خود از بین می‌رود. مفید است که به پزشک اطفال مراجعه کنید تا مطمئن شوید که زخم‌های دهان کودک ناشی از برفک است و نه عفونت دیگری.


پزشک اطفال ممکن است یک داروی ضد‌قارچ برای درمان عفونت کودک تجویز کند. این دارو را می‌توان بر روی زخم‌های دهان کودک استفاده کرد. اگر مادر عفونت قارچی روی نوک سینه‌های خود نیز داشته باشد، به احتمال زیاد پزشک یک کرم ضد‌قارچ بدون نسخه را توصیه می‌کند که مستقیماً روی نوک سینه‌ها استفاده شود. 


بیشتر موارد برفک در نوزادان در عرض دو هفته پس از شروع درمان برطرف می‌شود. مصرف یک پروبیوتیک معمولی ممکن است به جلوگیری از برفک دهان و سایر انواع عفونت‌های قارچی کمک کند. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو