سلامت و تعادل بدن
الکل فرآیند پیری را سریع می‌کند
30 دی 1400 ساعت: 20:10ترکیبات بد الکل از طرق مختلف با افزایش سن مرتبط است. زمانی که آن را مصرف می‌کنید، زودتر از حد معمول پیر می‌شوید. نوشیدن مشروبات الکلی می‌تواند تاثیر مستقیمی روی بخش‌های خاصی از بدن و بر روی سلامت روان و افزایش سن داشته باشد و اثرات غیرمستقیم ناسالمی نیز دارد.
 بدن را کم آب می‌کند

با افزایش سن، آب کمتری در بدن وجود دارد و به دلایلی که کاملاً مشخص نیست، کمتر احساس تشنگی می‌کنید و باعث می‌شود تا سالمندان بیشتر در معرض کم آبی قرار بگیرند. نوشیدن الکل می‌تواند آب بیشتری را از بدن خارج کند و احتمال کم‌آبی بدن حتی بیشتر می‌شود.

 پوست را خشک می‌کند

 پوست ما با افزایش سن نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود. این فرآیند طبیعی به نام پیری ذاتی است و چیزی است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید. پیری بیرونی زمانی اتفاق می‌افتد که پوست به دلیل محیط و سبک زندگی‌ سریع‌تر از آنچه که باید پیر می‌شود. و درست در زمانی که الکل وارد بدن می شود، بدن را کم آب و پوست را خشک می‌کند. با مصرف نکردن الکل سرعت پیری را کاهش می‌دهید.

 اندام‌های حیاتی را ضعیف‌تر می‌کند

الکل می‌تواند بر نحوه عملکرد برخی از اندام‌های حیاتی تاثیر بگذارد و آنها را زودتر پیر کند. این در حالی است که مصرف‌کنندگان زیاد الکل، بیشتر احتمال دارد به سیروز (آسیب دائمی به کبد) مبتلا شوند، حتی مصرف متوسط الکل می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند بیماری کبدچرب شود. همچنین می‌تواند کار کلیه‌ها را سخت‌تر کند و کلیه‌ها دیگر نمی‌توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

 فعالیت مغز را کند می‌کند

 هر نوع نوشیدنی الکلی تاثیر مستقیم روی سر یا حداقل روی مغز دارد. نوشیدن زیاد الکل در طولانی مدت می‌تواند سلول‌های مغزی را کوچک کرده و منجر به آسیب مغزی مرتبط با الکل و به نوعی موجب زوال عقل شود. علائم آن شامل عدم تشخیص، کنترل عواطف، مشکل در تمرکز و کنترل خشم است.

 سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند

الکل می‌تواند بر نحوه مبارزه بدن با بیماری‌های تهدید کننده زندگی مانند سل یا ذات‌الریه تاثیر بگذارد. این امر به ویژه برای افراد مسن می‌تواند خطرناک باشد. محققان همچنین در حال مطالعه این احتمال هستند که بیماری کبد الکلی حداقل تا حدی، ناشی از حمله سیستم ایمنی به بافت‌های سالم بدن است.

 روی قلب تاثیر می‌گذارد 

برخی مطالعات نشان می‌دهد که مصرف الکل می‌تواند منجر به ضربان قلب غیر طبیعی و فشارخون بالا شود. بنابراین  سعی کنید مشروبات الکلی مصرف نکنید.

 سریعتر به بدن ضربه می‌زند

 افرادی که مشروبات الکلی مصرف می‌کنند ممکن است با افزایش سن متوجه شوند که دردی احساس نمی‌کنند که علت آن عمدتاً این است که بدن ما در سنین بالا چربی می‌گیرد و عضله از دست می‌دهد و زمان بیشتری طول می‌کشد تا الکل تجزیه شده و از بدن خارج شود. همچنین مستی را طولانی‌تر می‌کند.

 همه چیز را پیچیده می‌کند

 الکل نه تنها با افزایش سن، فرد را بیشتر در معرض بیماری قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند مشکلات و بیماری را شدیدتر کند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان زیاد الکل با مشکلاتی مانند پوکی‌استخوان، دیابت، فشارخون بالا، سکته مغزی، زخم معده، از دست دادن حافظه و برخی اختلالات خلقی بیشتر مواجه هستند.

 نحوه عملکرد داروها را تغییر می‌دهد

هر چه سن بالاتر می‌رود، الکل مدت بیشتری در سیستم بدن باقی می‌ماند. بنابراین به احتمال زیاد هنگام مصرف دارو بدتر خواهد بود و الکل می‌تواند بر نحوه عملکرد داروها تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود. به عنوان مثال، نوشیدن الکل هنگام مصرف آسپرین می‌تواند احتمال مشکلات معده یا خونریزی داخلی را افزایش دهد. مخلوط شدن آن با برخی از قرص‌های خواب، داروهای مسکن یا داروهای اضطراب می‌تواند تهدید‌کننده زندگی باشد.

 احتمال سقوط را بیشتر می‌کند

شکستگی استخوان‌ بر اثر زمین خوردن، مشکل جدی برای سلامتی سالمندان است. نوشیدن الکل می‌تواند احتمال شکستگی را بیشتر کند. به این دلیل که الکل می‌تواند روی تعادل و قدرت تشخیص فرد تاثیر بگذارد. با گذشت زمان، می‌تواند به مخچه، ناحیه‌ای در مغز که تعادل و هماهنگی را کنترل می‌کند، آسیب برساند.

 فرد را بی‌خواب می‌کند

 نوشیدن الکل در زمان استراحت و قبل از خواب به خصوص با افزایش سن، کار درستی نیست. الکل به جای اینکه فرد را آرام کند، در واقع او را از خوابیدن باز می‌دارد و منجر به بی‌خوابی و بی‌قراری می‌شود. و این به ویژه برای سالمندان سخت می‌تواند باشد، زیرا در حالت فعلی احتمال دارد که اغلب از خواب بیدار شوند و دچار اختلالات خواب و بی‌خوابی شوند.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبعWebmd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو