چگونه سرم‌ها و روغن‌های مراقبت از پوست را لایه‌بندی کنیم؟
20 دی 1400 ساعت: 10:10سرم‌های سبک و موثر حاوی ترکیب نیرومندی از عناصر فعال هستند که با هدف خاصی در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند. این محصولات برای کسانی که دنبال گزینه‌های فوری و آسانی هستند که سریعا توسط پوست جذب می‌شوند و غلظت بالایی از ترکیبات مختلف دارند، واقعا عالی محسوب می‌شوند. اما با توجه به طیف گسترده سرم‌های موجود در بازار و دغدغه‌های مختلف ما برای مراقبت از پوست، انتخاب صرفا یک مورد از سرم‌ها تقریبا غیرممکن است. 

خوش‌بختانه همه ما می‌توانیم چند مورد از سرم‌ها و روغن‌های مراقبت از پوست را انتخاب کنیم، ‌اما ابتدا باید درک درستی از شیوه‌های لایه‌بندی سرم‌ها و روغن‌ها داشته باشیم. 

 

1. اول از سرم‌ها استفاده کنید 


به‌عنوان یک اصل مهم و همیشگی، سرم‌ها باید اولین محصولاتی باشند که پس از پاکسازی و لایه‌برداری پوست روی آن قرار می‌گیرند تا از این طریق بهترین نتیجه را به همراه بیاورند. پس هرگز سرم‌ها را بعد از روغن‌ها و مرطوب‌کننده‌های غلیظ روی پوست قرار ندهید زیرا در این صورت یک لایه محافظتی ضخیم روی پوست شکل می‌گیرد و درنتیجه جذب سرم‌ها به‌درستی انجام نمی‌شود. 

 

2. از ترکیب محصولات با همدیگر نترسید 


نکته مهم بعدی درباره سرم‌ها و روغن‌های مراقبت از پوست، این است که چنین محصولاتی در کنار همدیگر به عملکرد بهتری می‌رسند. بنابراین از ترکیب کردن سرم‌ها و روغن‌ها نترسید، مخصوصا اگر دغدغه‌های مختلفی برای مراقبت از پوست خودتان دارید. برای مثال، ابتدا می‌توانید از یک سرم ویتامین C برای مقابله با لکه‌های پوستی تیره استفاده کنید و در کنارش از سرم اسکوالن برای آبرسانی به پوست کمک بگیرید. 

 

3. توجه به غلظت سرم‌ها بسیار مهم است 

 

وقتی نوبت به تصمیم‌گیری درباره استفاده از اولین سرم می‌رسد، اولین اصل این است که همیشه از سرم‌های سبک و رقیق شروع کنید. بنابراین سرم‌ها را براساس غلظت آنها رده‌بندی کنید و همیشه غلیظ‌ترین سرم‌ها را برای آخرین مرحله نگه دارید. سرم‌های سبک و رقیق بسیار سریع و آسان جذب می‌شوند، درحالی که سرم‌ها یا روغن‌های غلیظ جذب سخت‌تری دارند اما لطافت بیشتری به پوست می‌دهند. 

 

اگر سرم‌های انتخاب‌شده دارای غلظت‌های مشابه بودند، ابتدا از محصولی استفاده کنید که از نظر عملکرد برای شما بیشتری اهمیت را دارد. برای مثال، اگر مهم‌ترین دغدغه شما مبارزه با لکه‌های پوستی تیره و نشانه‌های پیری پوست است،‌ ابتدا باید از سرم حاوی رتینول یا ویتامین C استفاده کنید. 

 

4. اجازه بدهید که سرم‌ها جذب شوند 

 

بعضی از متخصصان بر این باورند که پوست می‌تواند محصولات مختلف را، صرف‌نظر از صبر کردن یا نکردن ما، به‌خوبی جذب کند، اما صبر کردن همچنان تصمیم هوشمندانه‌تری خواهد بود. بنابراین پس از به‌کارگیری سرم‌ها حتما حدود 2 دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید که سرم‌ها به‌خوبی درون پوست نفوذ کرده‌اند. وقتی که مطمئن شدید سرم به‌خوبی توسط پوست جذب شده است، آن‌وقت می‌توانید از مرطوب‌کننده یا محصولات ضدآفتاب استفاده کنید. 

 

5. بهتر است لایه‌بندی را شب‌ها انجام دهید 

 

بعضی از ترکیبات موجود در سرم‌های مراقبت از پوست مانند رتینول و هیدروکینون می‌توانند باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی (مخصوصا در صورت تماس پوست با پرتوهای فرابنفش خورشیدی) شوند. به همین دلیل هم بهتر است که لایه‌بندی سرم‌ها را در ساعات شب و در خانه انجام بدهید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: dermstore.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو