8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!
29 فروردین 1399 ساعت: 19:1در بحث سلامت مو معمولا شیوه خشک‌کردن موها پس از حمام با آنکه می‌تواند به زیبایی و سلامت موها آسیب برساند، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. در این شرایط حتی بهترین محصولات آرایشی و بهداشتی نیز چندان موثر نخواهند بود.
موهای زیبا و درخشان جزو مهم‌ترین و بهترین زیبایی‌های ظاهری است که تاثیر جدی در تقویت اعتماد به نفس دارد. از این‌رو افراد به‌خصوص خانم‌ها دغدغه بسیاری برای انتخاب شامپو، تقویت‌کننده و دیگر محصولات زیبایی موها دارند، اما در بحث سلامت مو معمولا شیوه خشک‌کردن موها پس از حمام با آنکه می‌تواند به زیبایی و سلامت موها آسیب برساند، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. در این شرایط حتی بهترین محصولات آرایشی و بهداشتی نیز چندان موثر نخواهند بود. پس برای حفظ سلامت موها، از این پس عادات اشتباه را کنار بگذارید:

8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!

1. سشوار کشیدن موهای خیس

رایج‌ترین عادت آسیب‌زننده به موها، استفاده از سشوار بلافاصله پس از حمام است. زیرا موهای خیس شکننده هستند و تحت تاثیر گرما بیشتر آسیب می‌بینند. پیش از سشوار کشیدن موها، حداقل باید 50 تا 60درصد رطوبت موها با حوله گرفته شود و موها 10 تا 15 دقیقه در معرض هوای محیط باشند تا بخش دیگری از رطوبت برطرف شود و سپس موها با سشوار خشک شوند.

2. گرمای زیاد سشوار

استفاده از دمای بالای سشوار، به سرعت رطوبت موها را از بین می‌برد و باعث شکنندگی می‌شود. نخست موها را با حرارت ملایم و سپس باد خنک سشوار ماساژ دهید. باد خنک باعث تقویت غلاف موها شده و بدون آسیب رساندن به موها، ظاهر درخشنده‌ای به آنها می‌دهد.

3. نگه داشتن سشوار نزدیک سر

حرارت دادن به موها از فاصله نزدیک توجیه مناسبی برای خشک شدن سریع موها نیست. در این حالت علاوه بر آسیب به پوست سر، موها نیز دچار سوختگی می‌شود. بهترین فاصله موها و سشوار، 20 سانتی‌متر است.

4. خشک نکردن موها از ریشه

ریشه نسبت به تار مو به مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد، اما معمولا ابتدا تارهای مو با سشوار خشک می‌شود که در نتیجه تا زمان خشک شدن ریشه، تارهای مو حرارت زیادی تحمل می‌کنند که زمینه‌ساز خشکی، شکنندگی و موخوره است. هنگام استفاده از سشوار، موها را پشت گردن جمع کنید، از ریشه تا نیمی از طول موها را برس پیچ بکشید و هوا را در جهت خلاف ریش موها هدایت کنید. سپس برس را همراستا با حرکت سشوار به سمت پایین تارها حرکت دهید تا موها خشک شود اما حرارت زیاد نبیند.

8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!

5. کشیدن حوله روی موها

عادت دیگری که به سلامت موها آسیب می‌زند، پیچاندن موهای خیس در حوله و کشیدن محکم آنها است. برای خشک کردن موها، باید حوله را روی سر بیاندازید و به آرامی فشار دهید تا آب اضافی موها گرفته شود.

8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!

6. خوابیدن با موهای خیس

همان‌طور که اشاره شد، موهای خیس آسیب‌پذیری بیشتری دارند. به همین دلیل، خوابیدن بلافاصله پس از حمام کردن، باعث شکنندگی لایه خارجی تارهای مو (کوتیکول) و موخوره شدن موها می‌شود.

8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!

7. آغشته کردن موها با مقدار زیاد روغن

با اینکه ماساژ موهای مرطوب با روغن‌های گیاهی به‌خصوص روغن زیتون و نارگیل در تقویت موها و جلوگیری از خشکی و زبری موها بسیار موثر است اما نباید در مقدار روغن زیاده‌روی کرد. این حالت باعث سنگینی و چسبندگی تارهای مو به یکدیگر می‌شود و از طرفی نیاز به شستشوی زودتر موها خواهد بود. بهترین مقدار روغن با توجه به حجم موها به اندازه یک قاشق چای‌خوری تا یک قاشق مرباخوری است.

8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!

8. استفاده از برس نامناسب

برس، اصلی‌ترین ابزاز آرایش موهاست. برای خشک کردن موها، برس پیچ با استوانه سرامیکی بهترین انتخاب است. البته اندازه برس بستگی به حجم موها و نوع آرایش موها دارد. برای حجم‌دهی بیشتر موها، برس قطور مناسب است. هنگام سشوار کشیدن نباید از برس فلزی استفاده کرد زیرا تحت تاثیر هوای گرم، داغ می‌شود و موها را می‌سوزاند.


مترجم: مریم‌سادات کاظمی
منبع:www.selection.ca

با ریزش موها دستپاچه نشوید!
10 اشتباه روزانه که موهایتان را نازک و کم‌پشت می‌کند
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو