ویسکوز؛ جنسی آشنا در صنعت پوشاک و مُد
18 دی 1400 ساعت: 15:10در اکثریت قریب به اتفاق لباس‌های ما، برچسب ویسکوز به چشم می‌خورد. از شلوار گرفته تا تی‌شرت، از جمله دامن، لباس یا حتی بلوز، روسری و... درحقیقت در حال حاضر، پوشاک ویسکوز در کمد لباس همگی ما یافت می‌شوند! اما آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که ویسکوز واقعاً چیست؟ 

در این مقاله درصدد هستیم تا پارچه ویسکوز را به شما معرفی کنیم و نحوه مراقبت و نگهداری از آن ‌را توضیح دهیم. 

 

ویسکوز چیست؟


ویسکوز پارچه‌ جدیدی نیست! ما اختراع آن را مدیون یک فرانسوی به نام «کنت هیلر دوشاردون» هستیم که درصدد بود تا جایگزینی برای ابریشم طبیعی پیدا کند. از سال 1884، روند و ترکیب ویسکوز کمی تکامل یافته است، اما اساس تولید آن یکسان است و فرق چندانی نکرده‌ است. 

 

ویسکوز یک ماده نساجی مصنوعی است که از پردازش و تغییر شکل الیاف طبیعی به دست می‌آید. مواد اولیه آن بسیار متنوع هستند: چوب، بامبو، اکالیپتوس، پنبه و... توجه داشته باشید که امروزه الیاف آن اغلب مصنوعی هستند و از مشتقات سلولز ساخته می‌شوند. پس از استخراج، آن‌ها به صورت خمیر و در ادامه به‌صورت نخ درمی‌آیند و درنهایت به شکل پارچه بافته می‌شوند.

 

چرا این میزان از ویسکوز در لباس‌های ما موجود است؟

 

اگرچه ویسکوز اغلب هنوز به عنوان ابریشم طبیعی شناخته می‌شود، اما واقعاً شبیه آن نیست و هنگام لمس کردن ویسکوز، احساس لمس ابریشم به ما دست نمی‌دهد. با این حال، ویسکوز به دلایل دیگری در میان بانوان محبوب است و در کمد لباس اکثریت آن‌ها به چشم می‌خورد. 

 

فوق‌العاده نرم است و با پوست‌های حساس، سازگاری زیادی دارد. این پارچه، سبک و بادوام است و برای لباس‌های تابستانی گزینه مناسبی محسوب می‌شود. همچنین بعد از شستشو به ندرت چروک می‌شود. درخشش زیبا، لطافت و سبکی آن باعث شده تا این ماده به ماده ایده‌آل پوشاک زنانه تبدیل شود به‌طوری‌ که بسیاری از بانوان با پوشیدن لباس‌های ویسکوز ظاهر و اندام زیباتری دارند.

 

چرا ویسکوز با مواد دیگری مخلوط می‌شود؟


معمولاً ویسکوز با سایر مواد نساجی ترکیب می‌شود و این ترکیب بسیار متداول است. زمانی‌که ویسکوز با مواد دیگر مخلوط می‌شود، به‌طور قابل توجهی سبک می‌گردد و از وزن آن کاسته می‌شود. در واقع این ترکیب، خاصیت جدیدی به پارچه می‌افزاید و آن را دلپذیرتر می‌کند. بنابراین وقتی با پنبه ترکیب می‌شود، حس نرم‌تری به لباس می‌دهد. ترکیب آن با ترمه، هزینه تولید را کاهش می‌دهد. و اگر آن را با الاستین ترکیب کنیم، لباس خاصیت کشسانی پیدا می‌کند، چیزی‌که ویسکوز به‌طور طبیعی فاقد آن است.

 

چگونه از پوشاک ویسکوز نگهداری کنیم؟


قبل از هر چیز، باید الیاف دیگر تشکیل دهنده لباس خود را شناسایی نمایید و سپس دستورالعمل‌های شستشوی آنها را در نظر بگیرید. اگر فرض را بر این بگذاریم که لباس مورد نظر، 100درصد ویسکوز است، در اینجا نکاتی برای مراقبت از آن ارائه داده‌ایم که می‌تواند برای شما جالب توجه باشد.

 

چگونه ویسکوز را بشوییم؟

 

مزیت ویسکوز این است که می‌توان آن ‌را بدون هیچ مشکلی در ماشین لباسشویی شستشو دهیم. اما مراقب باشید و برنامه « شستشوی لطیف» یا «شستشوی دستی» را انتخاب نمایید و حتماً از دمای 20 تا 30 درجه تجاوز نکنید. 

 

به یاد داشته باشید که لباس خود را از قبل برگردانید و پشت و رو کنید تا اصطکاک باعث ایجاد پُرز در سطح لباس نشود. اگر امکان شستشو با دست را دارید، لباستان را با دست بشویید، هم سریع‌تر است و هم مطمئن‌تر!

 

آیا باید ویسکوز را اتو کنیم؟

 

حتی اگر این ماده به ندرت چروک شود، می‌توان آن را اتو کرد. چه بسا توصیه می‌کنیم بعد از هر بار شستشو، لباس را کمی اتو کنید چون اتوی لباس، ظاهری نو، لطیف و بسیار درخشنده به آن خواهد داد. اگر روی برچسب لباس تاکید شده بود که از اتو کردن آن اجتناب کنید، سراغ اتو نروید! مانند شستشو، اتوکشی نیز باید در دمای پایین، زمانی که لباس پشت و رو و کمی مرطوب شده است، انجام گیرد.

 

هم‌اکنون شما اطلاعات لازم در مورد ویسکوز، ملکه کمدهای لباس را می‌دانید! همه این نکات به شما این امکان را می‌دهد تا کمد لباس خود را با قطعات ویسکوز جذاب، شیک و مد روز پُر کنید. فراموش نکنید که با نگهداری صحیح ویسکوز، لباس‌هایی با این جنس دوام بیشتری خواهند داشت و برای مدت طولانی‌تری همراه شما خواهند بود.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: fourchette-et-bikini.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو