تاثیرات آرایش نکردن بر پوست
29 فروردین 1399 ساعت: 18:1گاهی اوقات آرایش نکردن، به پوست اجازه می‌دهد تا اکسیژن بیشتری دریافت کند و درنتیجه شاداب و زیباتر شود. کدام بانویی است که از پوستی شاداب و عاری از جوش بدش بیاید؟
گاهی اوقات شرایط ایجاب می‌کند که سراغ آرایش نروید که البته خالی از لطف هم نیست و قطعاً مزایای خاص خودش را دارد. آرایش برای بعضی از بانوان نوعی اعتماد به نفس به ارمغان می‌آورد به‌طوری‌ که اگر روزی آرایش نکنند، گویا چیزی را گم کرده‌اند غافل از این ‌که آرایش نکردن برای پوست خیلی مفید است.

کرم‌پودر، رژگونه، ریمل و نیز رژلب، همراهان همیشگی بسیاری از بانوان هستند و به آن‌ها این امکان را می‌دهند تا چهره‌‌ای زیباتر داشته باشند، عیوب احتمالی صورت را بپوشانند و از همه مهمتر، در یک محیط جمعی احساس بهتری داشته باشند.

برای رسیدن به پوستی شاداب و عاری از جوش، لازم است برای مدتی دور آرایش را خط قرمز بکشید و همواره با خود تکرار کنید که پوست زیبا به آرایش چندانی نیازی ندارد و لازمه داشتن پوستی زیبا نیز حفظ یک فاصله نسبی با لوازم آرایشی است.

مزایای آرایش نکردن در انواع پوست‌ها

متخصصان پوست معتقدند که اغلب اوقات نتایج مثبت آرایش نکردن، به سرعت آشکار می‌شود، اما علت این قضیه چیست؟ در پاسخ باید گفت که فرآورده‌های آرایشی، به‌خودی خود مشکل چندانی برای پوست ایجاد نمی‌کنند بلکه این فرآیند پاکسازی آرایش از روی پوست است که غالباً مشکل‌زا است. شیرپاک‌کن‌ها و نیز اصطکلاک و تماس پنبه با پوست، سبوم که حکم لایه محافظ پوست را دارد، از بین می‌برد. به همین دلیل به محض این‌که شما دیگر این کار را انجام ندهید، خصوصاً اگر پوستی خشک و حساس داشته باشید، به سرعت شاهد تغییرات مثبتی در سطح پوست خواهید بود.

اما در عوض در پوست‌های چرب و مختلط، این فرآیند به زمان و صبر و حوصله بیشتری نیاز دارد. براساس تحقیقات انجام‌شده، تاثیرات خوب آرایش نکردن در پوست‌های خشک و مختلط، شاید تا سه الی چهار هفته آشکار نشود! اگر شما نیز چنین پوستی دارید، ناامید نشوید. متخصصان پوست معتقدند پوست‌های چرب و مختلط برای رسیدن به تعادل،‌ به زمان بیشتری نیاز دارند، اما جالب است بدانید که اگرچه این فرایند آرایشی در پوست‌های چرب و مختلط در درازمدت جواب می‌دهد، اما در عوض درنهایت پوست به یک تعادل فوق‌العاده دست می‌یابد که تا درازمدت ماندگار خواهد بود.

اگر احساس می‌کنید کنار گذاشتن آرایش برایتان عملی نیست، می‌توانید از یک روز در هفته شروع کنید و به مرور تعداد روزهای بی‌آرایشی را افزایش دهید. از سختی مسیر هراسی به دل راه ندهید بلکه همواره به این بیاندیشید که درنهایت پوستی متعادل و شاداب خواهید داشت.

ارتباط میان آرایش نکردن و آکنه

بروز آکنه و دیگر عیوب پوستی به عوامل بسیاری بستگی دارد. به عنوان مثال استرس و نیز قرارگرفتن در موقعیت‌های ناامیدکننده، تاثیرات بسیاری بر پوست می‌گذارند وشکل‌گیری جوش‌ها را تسریع می‌کنند. متاسفانه باید بدانید وقتی استرس شدیدی را در زندگی تجربه می‌کنید قطعاً آرایش نکردن هیچ تاثیر مثبتی بر پوست شما نخواهد داشت!

مزایای آرایش نکردن برای چشم‌ها و لب

پوست اطراف چشم‌ها و ناحیه لب نیز به مراقبت نیاز دارد. اگرچه امروزه لوازم آرایشی موجود در بازار همگی حاوی مواد مرطوب‌کننده و مفید برای پوست هستند اما از آنجا که باید هر شب از روی پوست این نواحی پاکسازی شوند، همین پاکسازی شبانه، پوست را به مرور زمان خشک و آسیب‌پذیر می‌کند و سلامت آن را به خطر می‌اندازد. به همین دلیل اگر برای مدتی سراغ آرایش نروید یا برای اطراف چشم‌ها از یک کرم محافظ استفاده نمایید، قطعاً کمک بزرگی برای ترمیم پوست این نواحی حساس صورت خواهد بود.

اگر می‌خواهید شاهد تاثیر آرایش نکردن بر پوست صورت باشید، لازم است از پوست خویش مراقبت کنید. برای این منظور از آنجا که در طول روز آرایش نداشته‌اید، دیگر نیازی نیست که شب‌ها از شیرپاک‌کن برای پاکسازی پوست استفاده کنید بلکه در عوض از اسپری‌های آب ترمال کمک بگیرید و به کمک انگشتانتان به آرامی صورت را ماساژ دهید.

شب‌هنگام در صورت شستشو با آب شیر، حتماً بعد از خشک کردن صورت از یک کرم مرطوب‌کننده مناسب پوستتان استفاده کنید. صبح‌ها نیز برای پاکسازی پوست از آب ترمال کمک بگیرید و اگر احیاناً پوستی چرب دارید، آب و صابون گزینه مناسبی خواهد بود. درنهایت با یک کرم مرطوب‌کننده که با پوستتان سازگار است، صورت را مرطوب نمایید.

بنابراین به‌جای این‌که به کمک لوازم آرایشی، شادابی و طراوت را به پوستتان برگردانید، به فکر محافظت از آن باشید. از کرم ضدآفتاب غافل نشوید و حتماً کرم‌هایی را برای مراقبت از صورت انتخاب کنید که با نوع پوستتان سازگار باشند.


ترجمه: عفت عباسیان
منبع: cosmopolitan.fr


وقتی موهایتان را رنگ نمی‌کنید چه اتفاقاتی می‌افتد؟
از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی رنگ و اسانس استفاده نکنید
راهکارهایی برای خستگی‌زدایی پوست صورت
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو