5 چیزی که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باید در مورد کم‌کاری تیروئید بدانند
18 دی 1400 ساعت: 19:10اختلالات تیروئید و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دو مورد از شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز در زنان هستند. اگرچه کم‌کاری تیروئید و PCOS بسیار متفاوت هستند، اما ویژگی‌های مشابه بسیاری دارند.

کم‌کاری تیروئید در PCOS بسیار شایع است


کم‌کاری تیروئید، و به ویژه تیروئیدیت هاشیموتو، در افراد مبتلا به PCOS بیشتر از جمعیت عادی است. یک مطالعه شیوع بالاتر هاشیموتو و افزایش هورمون محرک تیروئید (TSH) را نشان داد که نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید در بیماران PCOS است.


تیروئید و PCOS به هم مرتبط هستند


اعتقاد بر این است که هر دو عامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد اختلالات تیروئید در PCOS نقش دارند. کم‌کاری تیروئید باعث تخمدان‌های شبیه PCOS و بدتر شدن کلی PCOS و مقاومت به انسولین می‌شود.


کم‌کاری تیروئید می‌تواند با کاهش سطح گلوبولین اتصال به هورمون جنسی (SHBG)، افزایش تبدیل آندروستندیون به تستوسترون و استرادیول، و کاهش کلیرانس متابولیک آندروستندیون، باعث افزایش تستوسترون شود.


به نظر می‌رسد افزایش نسبت استروژن و استروژن به پروژسترون به طور مستقیم در سطوح بالای آنتی‌بادی تیروئید در بیماران PCOS دخالت دارد.


تیروئید بر کل بدن تاثیر می‌گذارد


غده تیروئید سرعت تبدیل غذا به انرژی را در بدن تنظیم می‌کند. اگر خیلی سریع کار کند (پرکاری تیروئید) متابولیسم را تسریع می‌کند. اگر خیلی آهسته کار کند (کم‌کاری تیروئید) متابولیسم را کند می‌کند و در نتیجه افزایش وزن یا کاهش وزن را با مشکل مواجه می‌کند.


تمام سلول‌های بدن برای عملکرد صحیح به هورمون‌های ترشح شده توسط تیروئید متکی هستند. هورمون‌های تیروئید علاوه بر کنترل سرعت تبدیل کربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی‌ها به سوخت، ضربان قلب را نیز کنترل می‌کنند و می‌توانند بر چرخه قاعدگی و بر باروری تاثیر بگذارند.


آزمایش TSH به تنهایی کافی نیست


تکیه بر TSH به تنهایی برای تشخیص دقیق کافی نیست و یکی از دلایلی است که چرا بسیاری از افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید به اشتباه تشخیص داده می‌شوند. 


ید نقش بزرگی دارد


تیروئید برای ساختن هورمون تیروئید باید ید داشته باشد. منابع غذایی اصلی ید شامل محصولات لبنی، مرغ، گوشت گاو، ماهی و نمک یددار است. 


متعادل نگه داشتن تولید هورمون تیروئید نیاز به مقدار مناسب ید دارد. ید بسیار کم یا بیش از حد می‌تواند باعث کم‌کاری تیروئید یا تشدید آن شود. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو