موقعیت‌های خواب ایمن در دوران بارداری
28 آذر 1400 ساعت: 20:9در دوران بارداری، اغلب می‌شنوید که خوابیدن به پشت ایده بدی است. دلیل آن به آناتومی شما مربوط می‌شود.

هنگامی که پس از سه ماهه اول بارداری به پشت دراز می‌کشید، وزن رحم باردار شما می‌تواند جریان خون را در ورید اجوف، سیاهرگی که خون را از قسمت پایین بدن شما به قلب می‌برد، کاهش دهد.


اگر این اتفاق بیفتد، خطر کاهش جریان خون به رحم و در نتیجه به جنین شما وجود دارد.


چرا خواب پهلو برای زنان باردار بهترین است؟


ورید اجوف کمی به سمت راست ستون فقرات شما کشیده می‌شود، به همین دلیل ممکن است بشنوید که خوابیدن به پهلوی چپ بهترین گزینه در بارداری است. کبد شما نیز در سمت راست قرار دارد، بنابراین خوابیدن به پهلوی چپ نیز به جنین کمک می‌کند تا آن عضو را فشرده نکند.


اگر خوابیدن به سمت راست را ترجیح می‌دهید، مشکل بزرگی نیست. در حالی که سمت چپ بیشتر توسط پزشکان توصیه می‌شود، بسیاری از زنان باردار همچنان در طول شب از این طرف به سمت دیگر جابجا می‌شوند.


چگونه استفاده از بالشت می‌تواند کمک کند


استفاده از بالش بین پاها در هنگام خواب می‌تواند راحت‌تر باشد و به جلوگیری از کمردرد ناشی از فشار وارد شده به کمر هنگام خواب کمک کند. همچنین می‌توانید از یک بالشت پشت سر خود به عنوان یادآوری برای غلت نخوردن استفاده کنید. اگر در طول شب آن را احساس کردید، احتمالاً غلت زدن را متوقف خواهید کرد، حتی اگر عمیق بخوابید.


هر بالشتی مناسب است، اما بالشت‌های مخصوصی نیز برای زنان باردار وجود دارد. ممکن است در اشکال و اندازه‌های مختلف باشند. بالشتی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است، حتی اگر یک بالش معمولی باشد. تکیه‌گاه اضافی پشت شما می‌تواند کمک بیشتری به پشت و باسن شما کند.


چه زمانی باید با یک متخصص مشورت کرد


اگر واقعاً نگران وضعیت خواب خود هستید، با پزشک یا ماما خود صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چگونه می‌توانید خطر یا عدم خطر را برای کودک خود تعیین کنید.


وقتی در دوران بارداری بی‌خوابی دارید چه باید کرد؟


بسیاری از زنان باردار در حال حاضر از بی‌خوابی رنج می‌برند. مطمئناً، وضعیت خواب می‌تواند در میزان خوب یا عدم خواب شما نقش داشته باشد


راه‌های مختلفی برای مقابله با بی‌خوابی وجود دارد که می‌توان از آنها صرف نظر از موقعیت خواب شبانه‌تان استفاده کرد، از جمله خوردن میان وعده، خواندن کتاب، حمام آب گرم و اطمینان از رفتن به رختخواب زمانی که احساس خواب‌آلودگی می‌کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو