چگونه در تعطیلات از خود مراقبت کنیم؟
28 آذر 1400 ساعت: 15:9با نزدیک شدن به فصل تعطیلات در یک سال دیگر و با وجود بیماری همه‌گیر جهانی، تمرکز بر مراقبت از خودتان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در حالی که من همیشه از ماسک زدن یا خوابیدن در وان حمام لذت می‌برم، مراقبت از خودم تا حد زیادی برایم  جنبه عاطفی دارد
 به نظر می‌رسد تشخیص اینکه چگونه باید از خود مراقبت کنم، بسیار آسان باشد اما دوره سختی است که نباید خودم را به خاطر آن زیاد شکنجه دهم. به خودم یادآوری می‌کنم که من شایسته‌ام تا سلامت جسمی و روانی خود را در اولویت قرار دهم، برای من مراقبت از خودم بسیار مهم است و به من کمک می‌کند تا تصمیماتی بگیرم که سلامتی بدنم تامین شود.

در طول تعطیلات، فشار زیادی برای  رفتن به مسافرت، خرید کردن و حضور در هر گروه اجتماعی تا هفته‌های متوالی وجود دارد. من می‌دانم که نمی‌توانم به تک‌تک کارهایم برسم و بدون دغدغه وارد سال جدید شوم، باید کارم را به پیش ببرم و کمک دیگران را بپذیرم. وقتی مردم از من می‌پرسند، زمانی که حالم خوب نیست چه کاری می‌توانم برای آنها انجام دهم، معمولاً برای پاسخ دادن به آنها با مشکل مواجه می‌شوم. من آموخته‌ام که معاشرت با دیگران در خانه خودم، انرژی را در من حفظ می‌کند.

وقتی برای دیدار به آن سوی شهر می‌روم، از دیگران می‌خواهم که با خانواده و دوستانم در خانه‌ام ملاقات داشته باشم. این کار دیگر نیازی به رانندگی ندارد و من به داروهایم و کمپرس سرد دسترسی دارم و به من اجازه می‌دهد بدون توجه به اینکه چه وقت روز است، با لباس راحتی روی مبل بنشینم. این معمولاً درخواست کوچکی است که در من و بدنم تفاوت زیادی را ایجاد می‌کند.

در هر فصلی از سال، می‌دانم که بدنم صرفاً می‌تواند خیلی مسائل و مشکلات را تحمل کند، بنابراین سعی می‌کنم برنامه‌ریزی کنم و انتظارات خودم را زودتر از موعد تعیین کنم. این بیماری همه‌گیر نیز من را مجبور کرده است که این کار را با اطمینان بیشتری انجام دهم.

اینکه از قبل به مردم بگویم چه کارهایی را می‌توانم و یا نمی‌توانم انجام دهم، به کاهش اضطراب من از خطر ویروس کرونا یا  کنسل کردن جلسات در آخرین لحظه کمک کرده است. هنوز احساس می‌کنم که در جزیره‌ای هستم و تنها کسی هستم که نمی‌توانم در یک جمعی شرکت کنم یا تنها کسی هستم که هنوز در مورد کرونا محتاط است. وقتی این تصمیمات را می‌گیرم، اگر فقط به خودم فشار بیاورم، احساس گناه می‌کنم و اغلب خودم را سرزنش می‌کنم. اگر به استراحت زیادی نیاز نداشتم، می‌توانستم آزادانه هر تصمیمی را بگیرم. آن زمان است که باید شعار مراقبت از خودم را بدهم، تقصیر من نیست، مبتلا شدن به بیماری تقصیر من نیست. استراحت خوب است، رعایت فاصله اجتماعی نیز مفید است.

تعریف خودمراقبتی عبارت است از کار محافظت و حفظ رفاه، شادی و سلامتی خود. این دو کلمه، محافظت و حفظ، به نوعی برای من مانند آغوشی گرم است. یعنی من می‌خواهم از سلامتی و شادی خودم محافظت و نگه‌داری کنم. اغلب به ما می‌گویند که اولویت دادن خود به این معنی است که شما فردی خودخواه هستید اما به یاد دارم، در مواقعی که خودم را در اولویت قرار داده‌ام، در واقع خودم را در مکان بهتری قرار دادم تا بیشتر برای دیگران و اموری که برایم مهم بودند، حضور داشته باشم.

زندگی به خودی خود سخت است، حتی بدون وجود یک بیماری مزمن. من معتقدم که هر روز ما سزاوار عشق، شادی و حمایت به هر طریقی هستیم که بیشتر احساسش می‌کنیم. انجام چه کاری، سپری کردن روز را برایتان آسان‌تر می‌کند؟ چه چیزی موجب لبخندتان می‌شود؟ مراقبت از خودتان چه معنایی دارد، یادتان باشد که واقعاً لیاقت خودمراقبتی را دارید. من موظفم که در نهایت مهربانی با خودم رفتار کنم و واقعاً به آنچه بدنم نیاز دارد، گوش دهم. بدن من معمولاً به استراحت نیاز دارد اما به خوردن شیرینی و وقایع خوبی برای بازماندگان و به شنیدن شایعات امروزی افراد مشهور نیز نیاز دارد و این‌ها چیزهایی است که بدن ما کسب می‌کند.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبعWebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو