در زمستان چه خوراکی هایی بخوریم؟
23 آذر 1400 ساعت: 09:9با نزدیک ‌شدن به زمستان و سرد شدن هوا، نیاز بدن به موادمغذی برای تامین انرژی و مقابله با بیماری‌ها تغییر می‌کند. برخلاف تصور، مصرف خوراکی‌های پرحجم و سنگین همیشه انتخاب مناسبی نیست و توصیه می‌شود نیاز به تامین کالری بدون برهم‌خوردن تعادل انرژی همچنین دریافت آب کافی حتما رعایت گردد. 

در ادامه این مطلب به توصیه های تغذیه ای کاربردی اشاره خواهیم کرد که بهتر است با سرد شدن هوا، آنها را به کار ببندید. این توصیه ها عبارتند از: 

 

افزایش کالری روزانه و کنترل چربی

با سرد شدن هوا، بدن به کالری بیشتری نیاز دارد و به‌همین دلیل غذاهای سنتی معمولا چرب و پرحجم هستند. اما امروزه با تغییر سبک زندگی و کاهش فعالیت جسمانی همچنین استفاده از وسایل گرمایشی در منزل و محیط کار، چنین غذاهایی نمی‌تواند برای همه مفید باشد. از همین‌رو، بهترین توصیه افزودن مقداری چربی‌های سالم مانند منابع امگا3 یا کربوهیدرات ها مانند پاستا و برنج در برنامه روزانه است.

 

گنجاندن سوپ در رژیم غذایی

سوپ، آش و پوره سبزیجات در روزهای سرد واقعا دلچسب است. این غذاها علاوه بر ایجاد گرما، به تامین آب موردنیاز بدن نیز کمک می‌کنند زیرا معمولا در هوای سرد تمایل به نوشیدن آب کاهش پیدا می کند. انواع سبزیجات در این غذاها نیز منابع ارزشمند ویتامین‌ها محسوب می‌شوند. 

 

افزودن سیر، پیاز و زنجبیل به غذاها

سیر، پیاز و زنجبیل بهترین سبزیجات برای تقویت سیستم ایمنی بدن هستند. افزودن آنها به انواع غذاها ایده خوبی برای بهره‌مندی از خواص آنتی‌اکسیدانی، آنتی‌بیوتیکی و ضدرماتیسمی است. البته زنجبیل را می‌توان علاوه بر غذاها، در ترکیب انواع اسموتی‌ها نیز گنجاند و به‌عنوان صبحانه میل کرد تا دمای بدن نیز افزایش پیدا کند.

 

نوشیدن مایعات کافی

با کاهش دما، تمایل به نوشیدن آب نیز کمتر می‌شود اما نیاز بدن تغییری نمی‌کند. یکی از عوارض کم‌آبی بدن، خشکی پوست است که تحت‌تاثیر هوای سرد نیز این وضعیت تشدید می‌شود. برای تامین آب مورد نیاز بدن، می‌توان در کنار آب از انواع اسموتی، آبمیوه‌ها و سبزیجات استفاده کرد که سرشار از ویتامین‌ها هستند. دمنوش‌های گیاهی نیز انتخاب خوبی محسوب می شوند زیرا دمای بدن را افزایش می‌دهند و در موارد سرماخوردگی به تسکین گلودرد و رفع گرفتگی مجاری تنفسی کمک می‌کنند. 

 

مصرف بیشتر منابع ویتامینC

گرچه خوردن میوه‌ها همیشه یک توصیه تغذیه سالم است اما میوه‌های حاوی ویتامینC مانند پرتقال، نارنگی و کیوی در روزهای سرد اهمیت دارد. ویتامینC این میوه‌ها به مقابله با سرما و بیماری‌های این فصل کمک می‌کند. از طرفی، این ویتامین خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد که با پیری پوست و کاهش چروک‌های ریز مقابله کرده و درخشندگی به پوست می‌بخشد. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: caldea.com

3 میان‌وعده عالی برای گردش‌های زمستانی 

عادت های غذایی روزهای سرد در گوشه‌وکنار دنیا​​​
سوپ؛ غذایی دلچسب و مغذی برای روزهای سرد​​​
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو