کدام کمبودهای ویتامینی به اختلالات پوست و آکنه منتهی می‌شوند؟
27 فروردین 1399 ساعت: 13:1از آنجایی که ویتامین‌ها نقش مهمی در بسیاری از جنبه‌های سلامتی ما دارند، کمبودهای ویتامینی اغلب خودشان را در قالب بثورات آکنه‌مانند، ترک‌خوردگی یا تغییر رنگ پوست یا حالت‌های شبیه به کبودی آشکار می‌کنند، بنابراین اختلالات پوست می‌توانند شاخص خوبی برای تعیین سلامت عمومی افراد باشند.
کمبود ویتامین اولین چیزی نیست که پس از ابتلای احتمالی به مشکلات و بیماری‌های پوستی به ذهن می‌آید، اما بسیاری از کمبودهای ویتامینی باعث شکل‌گیری مشکلات پوستی می‌شوند.
در ادامه با مهم‌ترین کمبودهای ویتامینی مرتبط با اختلالات پوستی و آکنه آشنا می‌شویم.

کدام کمبودهای ویتامینی به اختلالات پوست و آکنه منتهی می‌شوند؟

1. ویتامینA

کمبود ویتامینA (از ویتامین‌های محلول در چربی) باعث خشکی، پوسته‌ریزی، آکنه و پسوریازیس می‌شود. همچنین این کمبود می‌تواند باعث مشکلات جدی‌تری برای چشم‌ها شود. درواقع ملتحمه و قرنیه چشم‌ها به‌واسطه این کمبود خشک می‌شوند و نهایتا با مشکل ضخیم شدن این بافت‌ها روبه‌رو می‌شویم. مشکل قرنیه‌ها در ادامه ممکن است به کدورت قرنیه، کاهش بینایی و فرسایش منتهی شود، تا جایی که قرنیه آسیب ببیند و فرد بدون پیوند قرنیه به نابینایی مبتلا شود.

کدام کمبودهای ویتامینی به اختلالات پوست و آکنه منتهی می‌شوند؟

2. ویتامین‌هایB2، B3 و اسید فولیک

کمبود ویتامینB2 باعث ترک‌خوردگی در گوشه‌های دهان و روی لب‌ها می‌شود و حتی احساس سوزش یا درد در ناحیه زبان را ایجاد می‌کند. پوسته‌ریزی و بثورات چرب هم از پیامدهای کمبود ویتامینB2 است.

افراد مبتلا به کمبود ویتامینB3 یا نیاسین هم ممکن است به پلاگر مبتلا شوند که علائمی مانند خشکی، پوسته‌ریزی و ترک‌خوردگی پوست، ‌آفت‌های دهان و سوزش دهان همراه با تورم زبان و تبدیل رنگ آن به قرمز روشن را به‌دنبال دارد.
کمبود اسید فولیک هم می‌تواند باعث التهاب در زبان یا گلوسیت و همچنین زخم‌های دهانی شود.

کدام کمبودهای ویتامینی به اختلالات پوست و آکنه منتهی می‌شوند؟

3. ویتامین‌های B6 و B12

کمبود ویتامینB6 با بروز حالت‌های پوستی زیادی همراه است. کمبود این ویتامین اغلب به‌دلیل مصرف الکل و اختلالات سوءجذب مواد مغذی اتفاق می‌افتد. مصرف بعضی از داروها نیز ممکن است با این کمبود همراه شود. التهاب پوستی همراه با بثورات خشک، پوسته‌ریز و چرب نیز از دیگر علائم کمبود ویتامینB6 است. افراد مبتلا به کمبود ویتامینB6 ممکن است به تورم و قرمزی زبان یا ترک‌های دردناک در گوشه‌های دهان هم دچار شوند.

کمبود ویتامینB12 نیز باعث شکل‌گیری اختلالات پوستی مختلف مانند لکه‌های پوستی (هایپرپیگمنتاسیون)، خصوصا روی دست‌ها و پاها شود. براساس گزارش منتشرشده سال 2005 در Neurology India، گروهی از محققان به این نتیجه رسیده‌اند که 41درصد از افراد مبتلا به کمبود ویتامینB12 با تغییرات پوستی یا مخاطی مواجه می‌شوند.

کدام کمبودهای ویتامینی به اختلالات پوست و آکنه منتهی می‌شوند؟

4. ویتامینC

در دوران‌های کهن، ملوانانی که دوره‌های زمانی طولانی‌ را در سفرهای دریایی می‌گذراندند، به اسکوروی یا همان بیماری کمبود ویتامینC مبتلا می‌شدند. این بیماری به‌طور طبیعی پس از حدودا 3 ماه دریافت نکردن ویتامینC یا کمبود شدید آن اتفاق می‌افتد. نشانه‌های پوستی اسکوروی عبارتند از سفت‌دانه‌ها یا پاپول‌های خونی و لکه‌های قرمزرنگ شبیه به کبودی که در اطراف فولیکول‌های موها شکل می‌گیرند. موهای مارپیچی‌شکل هم از دیگر نشانه‌های کمبود این ویتامین هستند. لکه‌های قرمزرنگ شبیه به کبودی هم ممکن است طوری به همدیگر متصل شوند که کبودی‌های بزرگی را به‌وجود بیاورند.


ترجمه: راضیه فیضی
منبع: Live Strong


ویتامین E و واکنش منفی پوست
آیا کمبود ویتامین باعث پوسته‌ریزی می‌شود؟
۸ ماده غذایی مهم برای رشد، تقویت و درخشش موها
مصرف بیوتین برای رشد مو؛ واقعا اثر دارد؟
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو