گزینه‌های درمانی برای بیماری ریفلاکس یا بازگشت اسید معده به مری (GERD)
16 آذر 1400 ساعت: 10:9ریفلاکس یا بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (GERD) بیماری شایع و آزارنده‌ای است.

انجام این اقدمات می‌تواند به بهبود ریفلاکس کمک کند:


کاهش وزن. هنگامی که وزن اضافی شکم به معده فشار می‌آورد، می‌تواند باعث بالا رفتن اسید به مری شود. اگر اضافه وزن دارید، پزشک توصیه می‌کند که از طریق رژیم غذایی و ورزش وزن اضافه خود را کم کنید.


لباس‌های گشاد بپوشید. می‌تواند فشار روی شکم را کاهش دهد.


از غذاهای خاص خودداری کنید. غذاها و موادی که ممکن است باعث سوزش سر دل شوند عبارتند از کافئین، شکلات، غذاهای چرب، غذاهای سرخ شده، سیر، نعناع، مرکبات، پیاز، گوجه فرنگی و سس‌های حاوی گوجه‌فرنگی.


نحوه غذا خوردن خود را تغییر دهید. سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک‌تر را در دفعات بیشتر مصرف کنید، آهسته غذا بخورید و غذای خود را به طور کامل بجوید.

بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز نکشید. دو تا سه ساعت بعد از غذا خوردن صبر کنید تا دراز بکشید. 


سر تخت خود را بالا بیاورید. سعی کنید سر تختتان شش تا نه اینچ بالاتر از پایه تختتان باشد. این نوع شیب فشار روی اسفنکتر تحتانی مری را کاهش می‌دهد و ورود محتویات معده به مری را سخت‌تر می‌کند.


ترک سیگار. سیگار کشیدن، عملکرد صحیح اسفنکتر تحتانی مری را دشوارتر می‌کند. جویدن آدامس یا قرص‌های خوراکی می‌تواند تولید بزاق را افزایش دهد که ممکن است به پاکسازی اسید معده وارد شده به مری کمک کند.


استرس را برطرف کنید. از طریق درمان یا تکنیک‌های خانگی مانند مدیتیشن یا ذهن‌آگاهی آرام شوید.


اگر این روش‌ها موثر نبودند، می‌توانید دارو را امتحان کنید.


داروهایی برای درمان GERD


سه نوع دارو برای درمان GERD استفاده می‌شود. این‌ها را می‌توان بدون نسخه خریداری کرد و در فرمولاسیون‌های قوی‌تر که توسط پزشک تجویز می‌شود در دسترس هستند.


آنتی‌اسیدها. اغلب اولین نوع دارویی هستند که پزشکان برای تسکین سوزش سر دل و سایر علائم کمتر شدید GERD توصیه می‌کنند.


مسدود‌کننده‌های H2: این داروها با کاهش تولید اسید عمل می‌کنند. به اندازه آنتی‌اسیدها علائم را تسکین نمی‌دهند، اما می‌توانند تا 12 ساعت کار کنند. همچنین ممکن است به بهبود مری کمک کنند، اگرچه نه به خوبی سایر گزینه‌ها.


مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs). این داروها تولید اسید را تا حد زیادی کاهش می‌دهند، علائم را تسکین می‌دهند و به بهبود مری کمک می‌کنند.


اگر GERD با تغییرات سبک زندگی و داروها به خوبی کنترل نشود، یا اگر دلیلی وجود دارد که نمی‌توانید برای درمان آن دارو مصرف کنید، جراحی ممکن است یک گزینه مفید باشد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو